W jakim celu przeprowadza się pomiary akustyczne?

Pomiar hałasu

Choć nazwa może wprowadzać w błąd, pomiary akustyczne niewiele mają wspólnego z muzyką czy operą. Często ludzie mylą to określenie, dlatego dzisiaj dokładniej przyjrzymy się tematowi. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o pomiarach akustycznych i tworzonych mapach – ten artykuł został stworzony właśnie dla Ciebie! Zapraszamy.

Przy wszechobecnej globalizacji i urbanizacji, osiedla mieszkaniowe muszą żyć w symbiozie z drogami, liniami komunikacyjnymi, fabrykami i halami produkcyjnymi oraz innymi miejscami, które wydają groźny dla człowieka hałas. Może on być początkiem wielu chorób oraz schorzeń, a także prowadzić do nerwicy czy depresji. Dlatego nie można go ignorować i udawać, że wszystko jest w porządku, skoro prawda jest zupełnie inna. Lekarze już nie raz zwracali na to uwagę, dlatego dzisiaj wyjaśnimy krótko, dlaczego są tworzone pomiary akustyczne i do czego następnie służą mapy akustyczne.

Pomiary akustyczne w planowaniu inwestycji

Najczęściej przy tworzeniu nowych osiedli mieszkaniowych, są tworzone różnorodne pomiary. Patrzy się na glebę, zanieczyszczenie powietrza, a także.. emisję hałasu – czyli pomiary akustyczne. W ten sposób można określić, czy hałas, który powstaje w okolicach planowanej inwestycji jest groźny dla ludzi, czy też nie? W ten sposób deweloper spełnia jeden z wielu określonych w planach zagospodarowania przestrzennego wymogów. Jednak nie tylko osiedla mieszkaniowe mają nałożony ten obowiązek, by tworzyć pomiary akustyczne. Także tworzące się drogi, obwodnice czy inne źródła komunikacyjne mogą wydzielać dźwięki, które będą przeszkadzać istniejącym już osiedlom czy domom jednorodzinnym. W takim wypadku również tworzy się wspominane pomiary, aby w łatwy sposób określić, czy w danym miejscu można rozpocząć budowę nowej drogi.

Pomiary akustyczne dla zakładów przemysłowych

To jednak nie wszystko! Fabryki – te powstające jak i powstałe także mają obowiązek tworzenia pomiarów akustycznych. Ma to na celu tworzenie modernizacji i ulepszania izolacji akustycznej, aby nie tworzyć skupiska hałasu, w którym to później ludzie muszą pracować. W ten sposób można stworzyć plan na wyciszenie miejsca i polepszenie środowiska, którym ludzie będą lub już pracują. Dlatego jak widać z powyższych informacji, pomiary akustyczne są niezwykle ważne i pomocne przy racjonalnym planowaniu przestrzeni do życia dla ludzi.

Polecane wpisy