Jak w praktyce stosuje się pompy dozujące?

Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest precyzyjne dawkowanie substancji chemicznych, należy posługiwać się nowoczesnymi technologiami, które dbają o właściwy przebieg procesu. W tej roli doskonale sprawdzają się pompy dozujące, dzięki którym możliwe jest dostarczanie ściśle określonych dawek substancji w regularnych odstępach czasu. Wszystko jest sterowane przez komputer, który jest tak zaprogramowany by reagować na zapotrzebowanie konkretnych urządzeń.

Zatrudnienie człowieka, by dawkował w odpowiedniej proporcji jakieś substancje byłoby nieopłacalne, a co ważniejsze, niepraktyczne i nawet niebezpieczne. W niektórych branżach działalności ludzkiej nawet najmniejsze odstępstwo od normy i zasad może się skończyć katastrofalnie. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład w oczyszczalniach ścieków, gdzie pompy dozujące znajdują szczególnie szerokie zastosowanie. Otóż w oczyszczalniach ścieków konieczne jest rozdzielanie danych ścieków i przepuszczanie ich przez odrębne zbiorniki i systemy oczyszczania. Do danego rodzaju ścieku w zależności od stopnia zanieczyszczenia i ilości dostarczonych do zbiornika ścieków wprowadzane są odpowiednie substancje chemiczne, które oczyszczają wodę i ją uzdatniają. Ilości dostarczanych środków chemicznych musza być idealnie odmierzone, bo zbyt mała ilość spowodowałaby niedokładne oczyszczenie ścieków, a za duża ich chemiczne skażenie. Dlatego też w urządzeniach tego typu nieodzowne jest stosowanie pomp dozujących. Są to urządzenia zróżnicowane ze względu na budowę, technologię, sposób programowania, materiał wykonania, a nawet źródło zasilania.

Można znaleźć bardzo nowoczesne pompy programowane za pomocą mikroprocesorów, albo takie mniej zaawansowane technologiczne. Pod względem zasilania na przykład wyróżniamy pompy magnetyczne, elektroniczne i pneumatyczne. Różna może być też ich wydajność i moc. Wszystko zależy od parametrów konkretnego urządzenia, z którym będą współpracować. Pompy dozujące są bardzo praktyczne w działaniu i właściwie niezastąpione, dlatego też znajdują one tak szerokie zastosowanie w różnych branżach.

Polecane wpisy