Jak poradzić sobie z zatkaną kanalizacją?

Problem zatkanej kanalizacji prędzej czy później dotknie każdego. Zalegające w rurach resztki jedzenia, kłębki włosów czy osad z mydła potrafią skutecznie utrudnić swobodny przepływ wody. W konsekwencji tworzy się zator a woda spływa bardzo powoli z towarzyszącymi temu odgłosami bulgotania a na koniec przestaje spływać w ogóle. Czy można poradzić sobie z tym problemem na własną rękę?

Z pewnością, ale dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym. O czystość rur trzeba dbać regularnie, nie tylko przy okazji sytuacji kryzysowych. Jak się do tego zabrać? Jeśli zanieczyszczenia nie są duże bez problemu dacie sobie radę sami. W kuchni trzeba zacząć od nabycia specjalnych sitek, które nałożone na odpływ skutecznie zmniejszają ilość resztek jedzenia, które trafiają do rury. Na tym jednak profilaktyka się nie kończy. Oprócz gotowych preparatów dostępnych w każdym sklepie z chemią domową warto wypróbować domowe sposoby i wykorzystać produkty, które są w każdej kuchni.

Solna mieszanka na zatkaną kanalizację

Wymieszajcie najzwyklejszą sól kuchenną z wodą w stosunku 1:6. Roztwór podgrzejcie w garnku (nie gotujcie!) i powoli wlejcie do odpływu. Tym sposobem usuniecie niewielkie zanieczyszczenia. Warunkiem powodzenia jest tutaj regularność – warto powtarzać taki zabieg przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Soda z octem

Decydując się na to rozwiązanie trzeba działać szybko. Sodę mieszamy z octem w stosunku 1:3. Gdy połączymy oba składniki roztwór zacznie się burzyć, dlatego jak najszybciej trzeba wlać go do rury odpływowej. Po kilkunastu minutach wszystko należy spłukać gorącą wodą.

O ile powyższe sposoby mogą być skuteczne przy udrożnianiu rur kuchennych to najprawdopodobniej nie zadziałają w łazience. Odpływ w wannie lub kabinie prysznicowej zatykany jest zazwyczaj przez włosy czy resztki mydła a z tymi sól i ocet mogą sobie nie poradzić. Warto wtedy skontaktować się z firma zajmującą się czyszczeniem zatkanej kanalizacji. Za pomocą urządzeń ciśnieniowych raz dwa rozprawią się z problemem.

Polecane wpisy