Wakacje dla zdrowia – turnusy rehabilitacyjne

„A panna Krysia, panna Krysia królowała na turnusach nie od dzisiaj…” – śpiewał Wojciech Młynarski w piosence „Jesteśmy na wczasach”. Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne, pobyty w sanatoriach w latach PRL miały opinię całkiem rozrywkowych miejsc. A jak jest teraz?

Rehabilitacja – SPA dla zdrowia

Turnusy rehabilitacyjne to świetny pomysł na poprawę samopoczucia i stanu zdrowia. Oferta ośrodków rehabilitacyjnych zaczyna przypominać prawdziwe SPA, tyle że z naciskiem na zdrowie, oferując dodatkowo czasami zabiegi upiększające przy ośrodku. W trosce o dobro pacjentów ośrodki rehabilitacyjne zaczynają dbać o aparaturę diagnostyczno-leczniczą, sprzęt rehabilitacyjny. Nie bez znaczenia jest też zespół lekarzy, pielęgniarzy i fizjoterapeutów, którzy wspólnie pracują nad sukcesem w rehabilitacji każdego goszczącego pacjenta. Pacjenci szczególnej troski Ze względu na dużą liczbę starszych pacjentów, wśród personelu medycznego jest kładziony szczególny nacisk na opiekę nad seniorami. Bywa, że świadczenia udzielane są ambulatoryjnie – wyjazdowo, w warunkach domowych pacjenta, jednak jest to działanie doraźne. Najlepsze efekty przynosi tradycyjny wyjazd i zmiana otoczenia na zdrowsze. Od lat najpopularniejsze są miejscowości górskie i nadmorskie, takie jak Krynica Zdrój, Trójmiasto, Ciechocinek, czy Lądek Zdrój. Przyjemne z pożytecznym Turnus rehabilitacyjny oprócz typowo leczniczych zabiegów i zajęć powinien mieć w programie elementy wypoczynku. Program pobytu powinien zawierać elementy rehabilitacji dopasowanej do dolegliwości uczestnika oraz obejmować zajęcia typowo „integracyjne” jak w piosence Wojciecha Młynarskiego – zajęcia sportowe, kulturalne i rekreacyjne, do wyboru przez pacjenta, z uwzględnieniem zajęć indywidualnych i grupowych. W programach pobytów znajdują się takie punkty jak: konsultacje lekarskie, pomiary tętna i ciśnienia, basen, zabiegi stricte rehabilitacyjne, sauna, nordic walking, czy aquaaerobic.

Dzięki świeżemu powietrzu, zdrowszej diecie, zmianie trybu życia i dbałości o zdrowie – nawet przez te dwa tygodnie – można wrócić do domu wypoczętym i kontynuować rehabilitację w warunkach gabinetowych ze zdwojoną energią.

Polecane wpisy