Jak przedłużyć żywotność baterii?

Ładowanie baterii

Kiedy kupujemy nowy telefon, jednym z głównych czynników branych pod uwagę jest żywotność baterii. Długość życia baterii będzie zależała przede wszystkim od umiejętnego korzystania z funkcji urządzenia.

Kiedy obiektem pożądania była Nokia 3310, ludzie zakodowali sobie, że nową baterię należy sformatować. Czyli całkowicie ją rozładować, a potem ładować bez przerwy przez około 12 godzin. Ten cykl trzeba było powtórzyć jeszcze trzy razy. Niektórzy, przyzwyczajeni do starych nawyków, praktykują to do dzisiaj. A niestety przy dzisiejszych bateriach litowo-jonowych jest to bez sensu. Jak przedłużyć żywotność baterii w telefonie?

Baterie litowo-jonowe

Uszkodzona bateria w telefonie
Uszkodzona bateria w telefonie

Baterie w nowych smarfonach są naładowane w około 30 procentach, a wynika to tego, że akumulatory, które są pozbawione zapasów energii nie mogą być przechowywane. Jeżeli masz zamiar odłożyć telefon na kilka dni, warto go troszkę podładować. Nie powinno się także dopuszczać, by bateria w telefonie całkowicie się wyładowała.
Baterie litowo-jonowe nie lubią także zbyt wysokiej temperatury, zatem nie zostawiajmy telefonów w nagrzanych i nasłonecznionych miejscach. Bo może nam grozić naprawa baterii.

Przyzwyczaj się do nowego

Zainwestuj najlepiej w biurkową stację dokującą. Taka stacja daje stałe źródło zasilania i cały czas uzupełnia energię. Dobrym nawykiem będzie także doładowywanie telefonu, w trakcie szykowania się do wyjścia. Dzisiejsze baterie szybko się ładują.
Gdy wybieramy się na dłuższą pieszą wycieczkę, dobrze zaopatrzyć się w przenośną ładowarkę.

Budowa baterii

Li-Ion to grupa ogniw, które można wiele razy ładować. Podczas ładowania jony litu (Li) poruszają się od elektrody dodatniej do ujemnej.
Gdy bateria natomiast się rozładowuje jest odwrotna sytuacja.
W bateriach litowo-jonowych jest świetny stosunek energii do wagi. Baterie są nieduże i mogą pracować naprawdę długo.
Każda bateria w telefonie jest złożona z trzech elementów: katoda, anoda i elektrolit. Anoda wykonana jest węgla lub grafitu, katoda jest tlenkiem metalu, a elektrolit to sól litu.

Czasami wydaje nam się, że nasz smartfon się całkowicie zepsuł i że potrzebna będzie naprawa telefonu, a w efekcie okazuje się, że problem leżał w akumulatorze i wystarczy tylko wymiana baterii na nową. Bateria to bardzo ważny element telefonu, zatem warto ją odpowiednio użytkować, żeby długo nam służyła.

Polecane wpisy