Zegar klapkowy w Twojej sypialni

W dzisiejszych czasach trudno żyje się nam bez zegarków. Chcemy stale i dokładnie nadzorować to, jak zmienia się czas oraz ile jeszcze go pozostało do naszych wyznaczonych zadań albo celów danego dnia. Z tego powodu inwestujemy zarówno w zegarki noszone na ręku, jak i te, które zdobią praktycznie każde pomieszczenie w naszym domu. Szczególnie jednak istotny jest wybór zegarów przy łóżku.

W przypadku sypialni niejednokrotnie nie wystarcza nam po prostu klasyczny zegarek na ścianę zwłaszcza jeśli do zobaczenia na nich godziny musimy zakładać okulary. O wiele bardziej cenimy sobie zegarki stojące tuż obok naszego łóżka oraz pokazujące dokładnie, która jest godzina. Jeśli posiadają dodatkowo funkcję budzika, to spełniają właściwie wszystkie nasze oczekiwania.

W stylu retro

Pierwsze zegary klapkowe pojawiły się na samym początku XX wieku, kiedy zostały opatentowane przez Eugene’a L. Fitcha z Nowego Jorku. Rok po opatentowaniu pomysł został sprzedany dla amerykańskiej firmy, która w 1904 roku wypuściła cały nakład zegarków klapkowych pod nazwą „plate-o”. W sumie za pierwszym rzutem sprzedało się ich 40 tysięcy sztuk. W tamtych czasach zegary takie były zazwyczaj czarne, miały też czarne klapki z narysowanymi pismem technicznym białymi cyframi. Przeskakiwaniu kolejnych klapek służyły specjalne sprężyny we wnętrzu urządzenia. Obecnie stosuje się zamiast nich o wiele trwalsze oraz wytrzymalsze silniki krokowe, które sprawiają, ze zegary wyglądają dokładnie tak samo jak ponad sto lat temu, a jednocześnie są trwalsze. Ich retro styl doskonale pasuje do mieszkań stylizowanych na dawne czasy albo tych, które łączą nowoczesność z klasyką. Warto wiedzieć, ze ten sam mechanizm nadal jest wykorzystywany m.in. na tablicach odjazdów i przyjazdów czy informacyjnych przy peronach i dworcach.

Zegar klapkowy budzikiem

Dziś zegary klapkowe doskonale prezentują się w sypialniach, w których chcemy zachować ducha dawnych czasów. Są przy tym bardzo praktyczne, bo mają spore cyfry, często rysowane dodatkowo farbą fluorescencyjną, dzięki czemu są świetnie widoczne w ciemnościach. Bardziej nowoczesne modele posiadają dodatkowo specjalny system podświetlania, który uruchamia się po przytrzymaniu przycisku. Co więcej, z uwagi na fakt, że zegary klapkowe zajmują naprawdę niewiele miejsca i mieszczą się nawet na niedużych szafkach nocnych, z czasem zaczęto je wyposażać w opcję budzika. W ten sposób łączą wszystko, co jest najlepsze w zegarku, eliminując trzymanie blisko łóżka telefonów komórkowych, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Polecane wpisy