Hodowla królików – aspekt praktyczny

Hodowla amatorska, obok hodowli przemysłowej gryzoni: szynszyli, norek, królików i innych staje się coraz popularniejsza. Wielu użytkowników nie wie dokładnie, jakie powinny być wymiary klatek przeznaczonych dla gryzoni i w co je wyposażyć, aby zagwarantować królikom komfort i bezpieczeństwo. Wymiary klatki mają zasadnicze znaczenie dla komfortu zwierzęcia, jego samopoczucia oraz zachowania. Aspekt ten powinien być również przestrzegany ze względu na odpowiedzialność karną z tytułu znęcania się nad zwierzętami. Należy dbać o swoje zwierzęta — niezależnie od tego, czy jesteśmy rolnikami-hodowcami, czy też gryzonie są naszymi domowymi pupilami.

Jaka klatka i co do niej trzeba kupić?

Klatka dla królika
Klatka dla królika. Wymiary: ok. 95 x 57 x 46 cm

Wymiary, jakie musi mieć klatka dla gryzonia, wynikają z wielu czynników. Do podstawowych i najważniejszych uwarunkowań należą płeć, wiek oraz rasa królików. Króliki duże wraz z młodymi powinny być przechowywane w klatkach o minimalnych wymiarach 90x50x40 cm. Dla mniejszych osobników wymiary, jakie musi mieć klatka dla królika, są odpowiednio zredukowane. Oprócz samej wielkości klatki olbrzymie znaczenie ma również liczba królików w klatce. W produkcji rolnej rozróżnia się dopuszczalne zagęszczenie osobników w klatce, odnosząc to do przeznaczenia: króliki rzeźne albo rozpłodowe.

Amatorska hodowla królików – młode osobniki

Młodymi osobnikami również się odmiennie zajmujemy. Racjonalne jest to, aby na jednego królika przypadało przynajmniej 0,1 m2 – jest to jednak minimum, aby nasz króliczek czuł się bardzo dobrze.

Innym istotnym elementem jest sama konstrukcja klatki, rodzaj wykorzystanych materiałów. Najczęściej klatki projektowane są z elementów ocynkowanych, plastiku oraz drewna. Mogą one być jedno albo wielokondygnacyjne. Zaawansowane egzemplarze klatek można wyposażyć w wiele rodzajów karmideł i poideł. Dzięki dużym rozmiarom możliwe jest także ulokowanie komfortowych domków wykotowych oraz urządzeń do zabawy i ćwiczeń dla naszych kochanych zwierzaków.

Ważne jest, żeby klatka miała odpowiednią ilość otwieranych drzwi i gwarantowała proste usuwanie nieczystości.

Polecane wpisy