Problem wad zgryzu dotyczy nawet 60% populacji. Jeśli zdiagnozowano go również u Ciebie, nie należy tego lekceważyć, a raczej inwestować w odpowiednie leczenie.
Każdy aparat ortodontyczny dobierany jest indywidualnie, jednak są etapy, które pozostają niezmienne.
1. Wizyty u stomatologa i wyleczenie wszystkich zębów
Cała jama ustna musi zostać dokładnie przygotowana na przyjęcie aparatu. Nie może być żadnego niewyleczonego zęba. Samo leczenie może być równie kosztowne, co kupienie aparatu dlatego należy być na to odpowiednio wcześnie przygotowanym. Jeśli wybrało się gabinet stomatologiczny, który działa prywatnie, dobrze jest zapytać wcześniej o możliwy całkowity koszt. Oczywiście, należy również pamiętać, że robimy to przede wszystkim dla swojego zdrowia – nie myślmy zatem o ewentualnym bólu, ponieważ może on być wyłącznie w naszej głowie.
2. Wybór, czyli aparat standardowy czy kosmetyczny?
Kiedy wszystkie zęby są dokładnie wyleczone, z pomocą lekarza ortodonty można przystąpić do wyboru aparatu. Dla większości ludzi sprowadza się to do kwestii finansowej, ponieważ aparat kosmetyczny, czyli taki, który jest biały lub zbliżony kolorem do odcienia zębów może kosztować o kilka tysięcy drożej, niż ten srebrny. Należy więc odpowiedzieć na pytanie czy jesteśmy w stanie sobie pozwolić na taki wydatek. Koniec końców, aparat ortodontyczny ma być wyłącznie przejściowy.
Jeśli jednak zależy nam na całkowitym braku widoczności aparatu, to wyjątkową możliwością stał się Clear Aligner – czyli system przezroczystych, a więc niewidocznych, nakładek ortodontycznych na zęby. Opracowany został bez zamków i drutów, dla zapewniania całkowitego komfortu. Cechy aparatu clear aligner to efektywność, higiena, biokompatybilność (całkowicie bezpieczny dla organizmu człowieka) i wyjmowalność.
Dodatkowo należy przygotować się przede wszystkim na trudności podczas jedzenia. Produkty mogą wchodzić w szczeliny aparatu, dobrze jest mieć zawsze przy sobie wykałaczki, którymi zawsze możemy poradzić sobie z ewentualnym problemem.