Ćwiczenia mięśni kegla – skąd czerpać wiedzę?

Osłabione mięśnie Kegla sprawiają, że człowiek może mieć problemy z nietrzymaniem moczu. Warto regularnie wykonywać ćwiczenia, które pomogą rozwiązać problem.

Czym są ćwiczenia mięśni Kegla?

Można je nawet przeprowadzić w toalecie podczas oddawania moczu. Wystarczy lekko zacisnąć mięśnie, żeby strumień moczu przestał lecieć. Mięśnie Kegla to właśnie napięte mięśnie cewki moczowej oraz odbytu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby przerwać strumień moczu. Należy mieć na uwadze, że zbyt częste ćwiczenia mięśni Kegla mogą nawet doprowadzić do zapalenia dróg moczowych, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. Wiedzę na ten temat najłatwiej znaleźć w internecie, ale przydatny jest również „Kurs BeBo”, który został specjalnie przygotowany dla fizjoterapeutów, trenerów personalnych i położnych. Dużo wiedzy na ten temat zostało także zawartej w książce „W drodze do istoty kobiecości”, która jest istnym kompendium wiedzy dla przyszłych matek. Przebyty poród lub operacja mogą uszkodzić lub znacząco osłabić mięśnie dna miednicy. Przyczyną może być też nadwaga lub ciężka praca fizyczna.

Osłabienie mięśni

Należy jednak mieć na uwadze, że osłabienie mięśni następuje również na skutek starzenia się organizmu. Dla osób w średnim wieku ćwiczenie mięśni Kegla ma szczególnie duże znaczenie. Dzięki temu można wzmocnić mięśnie i wyeliminować problem nietrzymania moczu. Oczywiście nie zawsze uda się go całkowicie zredukować, ale na pewno to nie zaszkodzi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że osoby, które nie mają takich problemów również powinny w ramach profilaktyki ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Powinni o to zadbać zwłaszcza mężczyźni, którzy w ten sposób mogą zapobiec prostacie, która niestety często dotyka mężczyzn w średnim wieku. Oprócz tego jakość życia seksualnego może ulec poprawie, a poród przebiegnie bez żadnych komplikacji. Ćwiczenia są bardzo proste, dlatego można je wykonywać w każdym miejscu i o każdej porze. Największą skuteczność można osiągnąć, gdy wykonuje się je podczas leżenia na wznak. Podczas wykonywania ćwiczeń istotna jest także kontrola oddechu.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *