Ważny element rehabilitacji – stosowanie ortezy

rehabilitacja kręgosłupa Kraków

Ortezy stanowią bardzo ważny element rehabilitacji, szczególnie dla osób młodych, dla których powrót do zdrowia i do dobrej kondycji fizycznej jest kluczową kwestią. Orteza jest to stabilizator, który jest dodatkowo wzmocniony za pomocą specjalnej konstrukcji. Te aparaty medyczne zastępują właściwie gips w roli usztywniania stawów i kości. Najczęściej stosuje się je właśnie po urazach kończyn w celu przeprowadzenia właściwej rehabilitacji i odzyskania sprawności fizycznej.

Ortezy mogą być sztywne, półsztywne i miękkie, które są najbardziej elastyczne i sprawdzają się do mniejszych obrażeń i kontuzji. Prócz stabilności wykonania, aparaty możemy podzielić również ze względu na odcinek, do którego ochrony i stabilizacji służą. W każdym przypadku są one idealnie dostosowane do ciała pacjenta, gdyż ogólna konstrukcja dopasowuje się do kształtów nogi, klatki piersiowej. Ortezy są też Bardzo istotne podczas rehabilitacji odcinka szyjnego kręgosłupa, więc nie tyko kończyn. W tym miejscu założenie gipsu już właściwie nie jest stosowane, miast tego wdraża się bardziej plastyczne i przydatne podczas rehabilitacji rozwiązania. Ortezy zabezpieczające odcinek szyjny kręgosłupa występują w postaci specjalnych kołnierzy usztywniających. Unieruchamiają one szyją i górny odcinek kręgosłupa zapobiegając tym samym powstawaniu dalszych, skomplikowanych urazów. Można stosować całkiem sztywne kołnierze, albo pół miękkie, które zakłada się już w końcowym etapie rehabilitacji, by jedynie zabezpieczyć kręgosłup przed gwałtownymi ruchami, które mogłyby spowodować uraz.

Noszenie ortezy tego odcinka kręgosłupa pozwala nie tylko zabezpieczyć go przed urazami, ale również zredukować odkształcenia, pomagać w korekcie zwyrodnienia kręgosłupa, czy w urazach żuchwy. I podobnie wygląda kwestia z leczeniem i rehabilitacją innych stawów i części ciała z zastosowaniem ortez. Nie ulega bowiem wątpliwości, że zastosowanie ortez w rehabilitacji i leczeniu różnych urazów ortopedycznych jest niezwykle korzystne i znacznie przyspiesza proces powrotu do zdrowia.

Polecane wpisy