Rola oświetlenia we wnętrzu

Sposób oświetlenia wnętrz w dużej mierze decyduje o ich użyteczności i wyglądzie. Oprócz funkcji użytkowej i dekoracyjnej oświetlenie wpływa także na nasze samopoczucie, dzięki niemu można wyeksponować ciekawe elementy architektoniczne oraz stworzyć odpowiedni nastrój. Jedno źródło światła w pomieszczeniu, to za mało, dziś doświetlamy je za pomocą kinkietów, oświetlenia LED, czy lamp podłogowych.

Dzięki różnym rodzajom oświetlenia można stworzyć ciekawe aranżacje ukrytych dotąd zakamarków oraz optycznie je powiększyć, na przykład kierując światło na sufit lub zaciemniając dolne strefy ścian w odpowiednim stosunku do doświetlenia górnych. Jeżeli pomieszczenie jest długie pomoże skierowanie światła na krótsze ściany, kiedy chcemy uzyskać efekt szerszego wnętrza trzeba zaciemnić jego strefy tuż powyżej głównych ośrodków zainteresowania.

Podświetlenie wnęk spowoduje ich pozorne powiększenie i wzmocnienie ich dekoracyjności. Ponieważ światło, to jeden z tych bodźców, które człowiek odbiera najmocniej nie warto bagatelizować tego elementu podczas urządzania pomieszczenia. W zależności od sposobu aranżacji lamp oraz obiektów, które oświetlimy możemy stworzyć w mieszkaniu niemalże dowolny klimat.

Polecane wpisy