Jak przebiega proces wychodzenia z nałogu alkoholowego?

Choroba alkoholowa jest schorzeniem pierwotnym, które podlega obecnie leczeniu zarówno farmakologicznemu, jak i psychiatrycznemu. Jest to po prostu uzależnienie, które może być groźne zarówno dla organizmu alkoholika, jak również rujnować jego życie w innych warstwach. Nierzadko jest to również choroba znacznie szkodząca rodzinie czy znajomym, w kręgu których obraca się chora osoba.

Proces tworzenia się i umacniania choroby alkoholowej zazwyczaj jest długotrwały i przebiega rozmaitymi etapami, które są zależne m.in. od indywidualnych cech organizmu, preferencji chorego czy też po prostu warunków, w których się znalazł. Tak samo jednak przebiega proces zdrowienia i wychodzenia z nałogu alkoholowego – ma on charakter fazowy i nigdy nie będzie nagle prowadzić do ozdrowienia.

Kilka klasyfikacji

Przede wszystkim warto wiedzieć, że jak w przypadku każdej choroby, również w alkoholizmie stosuje się rozmaite klasyfikacje, aby określić fazy zdrowienia w alkoholizmie. Wynika to przede wszystkim z różnego podejścia do problemu alkoholizmu, ale również przy tym niejednokrotnie urozmaiconego pola badawczego czy nowych wniosków i metod badawczych, które pojawiają się z czasem. Warto pamiętać, że oficjalnie alkoholizm uważa się za chorobę od niedawna, stąd tez biorą się różnice w klasyfikacjach.

Wychodzenie z nałogu alkoholowego

Przede wszystkim pierwszym etapem zdrowienia po chorobie alkoholowej jest zrozumienie, ze ten problem w ogóle istnieje. Często zdarza się to na skutek silnego wstrząsu psychicznego, radykalnej zmiany życia, sięgnięcia moralnego i życiowego dna czy nawet zagrożenia życia i pobytu w szpitalu. Następna faza, zależnie od klasyfikacji, obejmuje zarówno zrozumienie mechanizmów działania choroby, jak również naturalne wypieranie faktu, że jest się chorym. Dopiero wówczas przychodzi jeden z ważniejszych etapów, czyli zrozumienie i zaakceptowanie swojego schorzenia. Potem jednak może dojść do nawrotu alkoholizmu. Jednak jeśli to nie następuje, to mowa o ustawicznym trzeźwieniu, czyli momencie, kiedy człowiek utrwala w sobie abstynencję i przystosowuje się do rzeczywistości.

Czy leczenie wystarcza?

Dobrym pytaniem jest to o wystarczającą rolę leczenia w wychodzeniu z alkoholizmu. Inny schemat, bazujący na pracy mózgu osoby chorej, zakłada, że pierwszą fazą jest faza odwrotu, trwająca do ok. 2 tygodni. Następnie pojawia się trwająca następnie 2 miesiące faza miesiąca miodowego, kiedy podejście do leczenia jest najbardziej pozytywne. Po niej pojawia się dołek psychiczny zwany fazą „muru”, który może trwać nawet trzy miesiące. Po nim, aż do roku od rozpoczęcia leczenia, dochodzi się do faz przystosowania i rozwiązań, kiedy chory sam decyduje, czy jest w stanie rozwiązać swoje problemy bez sięgania po alkohol.

Polecane wpisy

1 komentarz

  1. […] >> Przeczytaj również: Jak przebiega proces wychodzenia z nałogu alkoholowego?. […]

Możliwość komentowania została wyłączona.