Zespół suchego oka – objawy i leczenie

Zespół suchego oka to schorzenie narządu wzroku polegające na wydzielaniu zbyt małej ilości łez. Problem związany jest z nieprawidłowościami emulsji (tzw. filmu łzowego) pokrywającej rogówkę, czyli powierzchnię gałki ocznej. Zaburzenie jest bardzo powszechne – cierpi na nie ponad połowa społeczeństwa. Jak wyglądają objawy zespołu suchego oka? Na czym polega leczenie schorzenia?

Objawy zespołu suchego oka

Podstawowe objawy zespołu suchego oka to nieodpowiedni skład łez i zmniejszona ich ilość. Skutkuje to niedostatecznym nawilżeniem oczu, które w efekcie zaczynają drapać, kłuć, piec. Wielu pacjentów ma wówczas wrażenie zalegania pod powiekami ziarenek piasku. Zespół suchego oka powoduje ból i swędzenie oczu, które często są spuchnięte, zaczerwienione i wyglądają na zmęczone. Na powiekach i rzęsach mogą pojawiać się strupki i zgrubienia, a w worku spojówkowym – sporo wydzieliny surowiczej. Zdarza się, że osoba cierpiąca na zespół suchego oka traci od czasu do czasu ostrość widzenia, które staje się rozmyte i zamglone. Symptomem towarzyszącym schorzeniu bywa niekiedy uczucie suchości w ustach i światłowstręt. Objawy zespołu suchego oka szczególnie intensywnie dają o sobie znać podczas kontaktu z promieniami słonecznymi, wiatrem, dymem tytoniowym, smogiem, kurzem oraz klimatyzacją.

Zobacz:  Centrum okulistyczne i optyczne w Gdańsku - Optis 

Leczenie zespołu suchego oka

Pojawienie się objawów schorzenia oczu wymaga wizyty u okulisty. Leczenie zespołu suchego oka wiąże się z koniecznością zażywania przepisanych przez specjalistę środków. Bardzo pomocne w łagodzeniu objawów są preparaty apteczne w postaci kropli o właściwościach nawilżających. Dobrze sprawdzają się również środki żelowe stosowane na noc. W cięższych przypadkach lekarz może wykonać zabieg zamknięciu punktów łzowych, polegający na wszczepieniu specjalnej zatyczki. Leczenie zespołu suchego oka należy połączyć z eliminacją czynników wywołujących chorobę. Przede wszystkim trzeba dbać o nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, unikać dymu, na zewnątrz osłaniać się przed słońcem i wiatrem, a w trakcie pracy przy komputerze regularnie robić przerwy, aby oczy mogły odpocząć.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *