Tłusta, polska kuchnia w codziennej diecie

Do niedawna na świecie krążyła bardzo krzywdząca opinia na temat polskiej kuchni. Byliśmy postrzegani głównie przez pryzmat zasmażanej kapusty, kotletów smażonych na smalcu, bigosu z mięsiwem i tłustych, zawiesistych zup oraz sosów. Czy wam też już na samą myśl o tych tłustych smakołykach ślinka cienkie?

No niestety pewnie tak. Bo trochę w tej krzywdzącej opinii jest prawdy. Nie oszukujmy się, że nie lubimy maminych czy babcinych obiadków, z ziemniaczkami polanymi tłuszczem, mizerią z tłustą śmietaną i rosołkiem na czterech gatunkach mięsa. Być może niechętnie się do tego przyznajemy, ale uwielbiamy polską kuchnię z wszystkimi jej smakołykami i niezdrowymi dodatkami. Na szczęście sytuacja nieco się zmienia i ludzie są coraz bardziej świadomi wpływu sposobu odżywiania na zdrowie. Coraz częściej słyszy się o zawałach, cukrzycy, podniesionym cholesterolu, problemach związanych z otyłością. Już nawet nasze babcie powoli zostają uświadomione o złym wpływie ich nawyków żywieniowych na zdrowie.

Podkreślam fakt, że sytuacja zmienia się powoli, gdyż trudno jest pozbyć się wielopokoleniowych tradycji i przyzwyczajeń. Istnieje jednak sposób poradzenia sobie z ty problem. W życie wdrażają go słynni polscy restauratorzy, którzy zamiast wprowadzać w swoich kuchniach wielkie nowinki z kuchni z całego świata, stawiają na polską, tradycyjną, czy regionalną kuchnię. Cały szkopuł tkwi w odświeżeniu dawnych przepisów, nadaniu im lekkości i nowej jakości. Zmienia się tłuszcze wykorzystywane w kuchni, stosuje się więcej warzyw w surowej, nieprzetworzonej postaci, mięsa się piecze, a nie smaży. Istnieje wiele trików, dzięki którym tradycyjne potrawy polskie mogą nie być tak ciężkostrawne. Powstają nawet specjalne poradniki, czy strony internetowe, na których możemy znaleźć te nowoczesne przepisy oparte na tradycyjnej kuchni polskiej. Wystarczy się nieco postarać, pokombinować, a nasze ulubione potrawy staną się mniej tuczące i przede wszystkim zdrowe dla naszego organizmu.

Masz ochotę na polską zdrową kuchnie z zamkiem w tle? Zapraszam do przeczytania artykułu: http://f4t.pl/w-cieniu-zamku-krolewskiego/.

Polecane wpisy