Mimo, że prąd elektryczny należy do najbezpieczniejszych i niemal bezawaryjnych nośników energii, potrafi nas zaskoczyć i „kopnąć” w najmniej spodziewanym momencie.

Zapobiegaj awarii

Bezpieczeństwo i sprawne działanie gwarantuje prawidłowy projekt i kontrola instalacji elektrycznej zgodnie z wytycznymi i obowiązującymi przepisami (co najmniej raz na 5 lat). Aby zapobiec zwarciom i przeciążeniom, przy zakupie nowych urządzeń należy zwrócić uwagę na pobór prądu – aby podczas użytkowania nie nastąpiło przeciążenie instalacji lub awaria urządzeń.

Pstryczek elektryczek

Jeśli nie kupujemy nowych urządzeń, a obserwujemy częste wybijanie bezpieczników, zwarcia, zanikanie napięcia w niektórych punktach instalacji, migotanie światła czy też samoistne włączanie i wyłączanie się sprzętów, należy ustalić przyczynę, dokonać modernizacji sieci lub wymiany instalacji na nową – oczywiście takich czynności nie wykonujemy sami – w tym celu należy skontaktować się z wykwalifikowanym elektrykiem.

Prąd pod specjalnym nadzorem

Dobrą okazją do wymiany instalacji elektrycznej jest też remont mieszkania. Wykonanie instalacji musi być przeprowadzone pod kontrolą osoby posiadającej uprawnienia. Dowiercenie się do przewodu elektrycznego w ścianie grozi porażeniem prądem, dlatego osoby wykonujące takie prace muszą być nadzorowane przez wykwalifikowanego „majstra” (konkretnie elektryka). W nowych domach i mieszkaniach właściciele często dysponują kompletną dokumentacją wszystkich obwodów – może to być bardzo pomocne. W starszych do odnalezienia przewodów służy specjalne urządzenie do lokalizacji kabli.

Sami, bez kwalifikacji, możemy najwyżej wymienić bezpiecznik lub włączyć z powrotem wyłącznik nadmiarowoprądowy, który wyłącza się, gdy następuje przeciążenie sieci.

Polecane wpisy