Rodzaje kruszyw wykorzystywanych w budownictwie

Kruszywa stanowią w budownictwie podstawowy materiał, bez którego niemożliwe byłoby wykonanie większości prac. Nie tylko przedsiębiorstwa sięgają jednak po zróżnicowane rodzaje kruszyw. Okazuje się, że towarzyszą nam one każdego dnia, również w życiu codziennym. Dziś pokażemy Wam rodzaje i sposoby zastosowania najpopularniejszych rodzajów kruszyw.

Zaczniemy jednak od teorii – czym w ogóle są kruszywa?

Zgodnie z definicją to ziarniste materiały pozyskiwane na przykład w wyniku prac wykopaliskowych. Można otrzymywać je również z przetworzenia cegły, pustaka czy kamienia. Oczywiście wymaga to wówczas odpowiedniej obróbki, czym zajmują się specjalistyczne firmy. Kruszywa możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • organiczne, do których zaliczamy między innymi: piasek, żwir, pospółkę, otoczaki, tłuczeń, grys, miał, kliniec
  • mineralne, do których zaliczamy między innymi: węglanoporyt i tufy.

Branża budowlana wykorzystuje obydwa rodzaje kruszyw. To właśnie dzięki nim budowane są domu, drogi, mosty i inne konstrukcje. Niewiele osób wie, że to właśnie kruszywa mogą stanowić nawet 70% objętości popularnego i doskonale znanego wszystkim betonu!

Okazuje się, że do zwykłego betonu wykorzystuje się takie kruszywa budowlane jak żwir, bazalt lub granit. Istnieje również beton ciężki, którego głównymi składnikami bywają zwykle: baryt, magnetyt czy limonit. Beton lekki z kolei jest produkowany z takich kruszyw jak: węglanoporyty, keramzyty lub żużle wielkopiecowe.

A co z zaprawami budowlanymi?

Również do nich stosowane są różne rodzaje kruszyw budowlanych. Najczęściej sięga się jednak po piasek. Bardzo ważna jest tu jego ziarnistość, która w rzadkich przypadkach jest większa nić dwa milimetry.

Kruszywa wykorzystywane są nie tylko w budownictwie!

We wstępie naszego artykułu wspomnieliśmy, że korzystamy z nich również w codziennym życiu. To właśnie z nich bardzo często tworzymy dekoracje ogrodowe, podjazdy, skalniaki oraz wiele innych konstrukcji. Doceniamy ich użyteczność a atrakcyjna cena kruszyw sprawia, że sięgamy po nie częściej niż na przykład po kostkę brukową.

Co jeszcze warunkuje popularność kruszyw?

Z całą pewnością ich trwałość. Są przecież pochodnymi skał o wysokiej twardości i odporności na wszelkie uszkodzenia. Można utwardzać nimi place budowy bez obaw, że pękną pod wpływem ogromnej wagi maszyn ciężkich.

Kruszywa kupuje się na specjalnych składach, które znajdują się niemalże w każdy mieście. W ofercie znajdują się rozmaite rodzaje, który każdy dostosuje bez trudu do swoich indywidualnych potrzeb oraz sposobu zastosowania.

Aby mieć pełen obraz, zachęcamy do poznania się z kruszywami budowlanymi poprzez odwiedzenie strony Podolski

Polecane wpisy