Brak ruchu, częste siedzenie i nie dbanie o własne ciało – to może być początek bolącego kręgosłupa. Jak jednak wiadomo, ten problem może dotyczyć też wybranych grup ludzi – kobiet z większym biustem, osób otyłych, a także tych po wypadkach lub z problemami zdrowotnymi. W każdym przypadku można to schorzenie wyleczyć lub łagodzić objawy. Jak? Najczęściej ludzie sięgają po żele przeciwbólowe czy tabletki, które działają doraźnie. To jednak nie jest rozwiązanie. Wystarczy zatem sprawdzić czy rehabilitacja będzie tutaj pomocna.
Podstawową funkcją rehabilitacji, jest praca z pacjentami, którym dolegają różne bóle – te związane z układem kostnym lub mięśniami. Często do terapeutów zgłaszają się osoby praktykujące siedzący tryb życia, unikające sportu, zdrowego odżywiania i mające problemy z wagą. Wydawać by się mogło, że już za późno na pomoc? Nic z tych rzeczy! Na wszystko jest jakiś sposób.
Przy bólach kręgosłupa, można pracować z fizjoterapeutą, starać się wzmocnić plecy, mięśnie międzyżebrowe, a także uelastycznić układy w ciele człowieka. I choć teraz, czytając to, wszystko wydaje się takie proste i do zrobienia w domu, wymagana jest interwencja osoby, która się na tym zna. Pomoże to w uszkodzeniach ciała, nadwyrężeniach i pogłębianiu problemów, jeżeli próbuje się leczyć, na własną rękę.
Choć dobrze, że bóle są czerwoną lampką ostrzegawczą, sygnałem do zmian, to nie zawsze te zmiany należy wprowadzać samodzielnie. Częste unikanie ćwiczeń i aktywności – nawet codziennych spacerów sprawia, że ciało staje się mniej elastyczne, zastane i łatwiej o nadwyrężenie go, doprowadzenie do większych problemów.
Zatem, choć lepiej przeciwdziałać niż leczyć, to gdy już jest za późno, lepiej zwrócić się o pomoc z bólem kręgosłupa do fizjoterapeuty. Nie próbować leczenia na własną rękę, nie faszerować się tabletkami przeciwbólowymi tylko działać! Pod odpowiednią opieką i asystą kogoś, kto się na tym zna, w innym przypadku zamiast sobie pomóc, można tylko zaszkodzić.