Dobry makijaż przede wszystkim powinien pasować do okazji, na którą go robimy. Są pewne zasady, których naruszać nie powinnyśmy, jeśli chcemy stworzyć spójny wizerunek i pokazać klasę podczas różnych wydarzeń.
Dzień – makijaż stonowany
Makijaż dzienny to makijaż o delikatnym charakterze. Ważne są dobrze dobrane, stonowane kolory, które nie będą rozpraszać w pracy czy na uczelni. Na powiekach najbardziej uniwersalne są beże i brązy. Kolory jednak powinny być dobrane m.in. do wieku i typu urody. Liczy się też rozmieszczenie kolorów i użycie odpowiednich kosmetyków. Brokaty i ciemne cienie zostawmy na wieczór i karnawał. Ważnym porannym kosmetykiem jest tusz „otwierający” oko, róż, który nadaje twarzy świeżości, oraz bronzer, który czyni cerę wypoczętą. Odmianami makijażu dziennego są makijaż biznesowy i makijaż typu „beauty”.
Makijaż bez makijażu?
Makijaż biznesowy to makijaż dzienny, który dodatkowo w umiejętny sposób podkreśla wybrane detale urody kobiety, zaś beauty polega na korekcji. Jest to tzw. make-up „no make-up”. Wyrównuje koloryt skóry, uwypukla to co w twarzy ładne, rzeźbi kształt twarzy i kości policzkowych.
Ślub – makijaż wielozadaniowy
Wykonanie makijażu ślubnego wymaga precyzji i profesjonalizmu – makijaż ten musi być wytrzymały na emocje tego wielkiego dnia, wyglądać naturalnie (nie jak maska), podkreślać urodę Panny Młodej, i wyglądać dobrze na zdjęciach. Ważne jest tutaj oczyszczenie i wygładzenie twarzy, korekta niedoskonałości i kolorytu oraz wymodelowanie kształtu twarzy. Należy też dostosować kolory do oświetlenia stosowanego przy robieniu zdjęć.
Wieczór – makijaż wyrazisty
Make up wieczorowy może być bardziej odważny i widoczny. Widywany jest zwykle w stłumionym oświetleniu, przy blasku świec, oświetlenia dyskotekowego, dlatego nie bójmy się wyrazistych kolorów, odważnych kresek i szminki. Wybierzmy jednak jedną rzecz, którą będziemy mocniej podkreślać (oczy lub usta), aby uniknąć cyrkowego efektu.
Makijaż na stałe
Makijaż permanentny wykonuje się w profesjonalnych gabinetowych warunkach i w znieczuleniu miejscowym. Mimo znieczulenia skóra może trochę szczypać. Zrobienie kresek na powiekach trwa godzinę do półtorej, nałożenie barwnika i podkreślenie konturu ust – do dwóch godzin. Makijaż utrzymuje się do 3-5 lat, po tym okresie się ściera i można go poprawić. Makijaż taki skraca czas spędzany rano przed lustrem do minimum, dzięki czemu mamy więcej czasu na sen – najlepszy kosmetyk.