Jeśli chcemy aby nasze domy były ciepłe i ekonomiczne, a elewacje prezentowały się wyjątkowo okazale, powinniśmy zdecydować się na profesjonalne docieplenie. Systemy dociepleniowe budynków można stosować zarówno przy budynkach nowych, które są dopiero stawiane, jak i modernizować istniejące już elewacje wykorzystując nowsze, bardziej funkcjonalne i ekonomiczne rozwiązania.
Niegdyś najpopularniejszym systemem ocieplania budynków była szklana wata. Obecnie jest to już rozwiązanie nie tyle niemodne i niefunkcjonalne, co po prostu niepraktyczne i wręcz niezdrowe. Włókna waty szklanej są szkodliwe dla zdrowia, a ich montaż jest bardzo skomplikowany. Obecnie elewacje ociepla się przy wykorzystaniu nowoczesnych technik takich jak systemy oparte na płytach styropianowych, bezspoinowe systemy oparte na masach tynkowych czy izolacje celulozowe. Oczywiście w przypadku wykorzystania tynków ocieplających nadal wykorzystuje się watę szklaną, jednak w znacznie mniejszych ilościach i innymi metodami.
Tynki bezspoinowe są bardzo popularną ostatnio metodą docieplania, a polegają one na nakładaniu na warstwę izolacyjną ( w tym przypadku właśnie cienka warstwa siatki z włókna szklanego) specjalnego tynku cienkowarstwowego, który w głównej mierze pełni funkcję dekoracyjną i ochronną. Inna metoda docieplania budynków to płyty styropianowe. To również jest bardzo popularna forma ocieplenia budynków Kraków, ze względu na dużą ekonomię, łatwość montażu i ekologiczność. Otóż styropianowe płyty są niezwykle trwałe, ale przy tym bardzo lekkie dzięki czemu możemy swobodnie je docinać i obrabiać w zależności od naszych potrzeb i wymagań ścian. Ponadto płyty styropianowe są tańsze niż na przykład specjalne tynki i wata szklana.
Inna forma ocieplenia elewacji to izolacje celulozowe, które są jednak częściej stosowane do zwiększenia trwałości i nieprzepuszczalności stropów niż elewacji. Bez względu na to, jaką metodę ocieplenia wybierzemy, warto zdecydować się na ocieplenie swojego domu, gdyż jest to nie tylko inwestycja finansowa, która nam się w przyszłości zwróci, ale również korzystne działanie na rzecz ekologii.