Wycena nieruchomości przy kredycie hipotecznym

Doreto - Wycena nieruchomości

Obecnie widoczne jest spore zainteresowanie jeśli chodzi o kupno nieruchomości. Coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania, które będą wynajmować lub też sami zamieszkiwać. Jednak nie każdy ma tyle pieniędzy aby bez problemu nabyć nieruchomość. W takim przypadku można poratować się kredytem.

Zanim jednak bank udzieli nam kredytu, zostanie przeanalizowana nie tylko nasza sytuacja finansowa, ale także nieruchomość, którą chcemy nabyć. Podstawą do uzyskania kredytu będzie ocena techniczna i prawna nieruchomości, a także oszacowanie jej wartości. W zależności od banku, w którym bierzemy kredyt, rzeczoznawca może działać albo na nasze zlecenie, albo na zlecenie banku.

Wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości musi być wykonana przez uprawnionego rzeczoznawcę, wpisanego na listę rzeczoznawców akceptowanych przez bank. Taka wycena kosztuje zazwyczaj od 350 do 800 złotych w przypadku mieszkania, czy nawet 1200 złotych w przypadku domu.

Cena ta jest uzależniona od rodzaju nieruchomości, a bardzo często także od lokalizacji. Wycena nieruchomości ma szczególnie znaczenie dla kosztów kredytu. Podczas uzyskiwania kredytu, bank oblicza wskaźnik LTV, za pomocą którego określa się wysokość kredytu do wartości nieruchomości. Za pomocą operatu szacunkowego można wskazać dodatkowe obszary ryzyka związane z wyceną nieruchomości. Wycena nieruchomości pozwala także na ustalenie jej przydatności jako przedmiotu, który może nas zabezpieczyć.

Podczas wyceny nieruchomości należy pamiętać aby udać się do renomowanego rzeczoznawcy, który zapewni nas o fachowym wykonaniu swojej pracy. W ostatnich latach uzyskanie kredytu jest coraz trudniejsze, a odpowiednia wycena nieruchomości może nam pomóc w kupnie wymarzonego mieszkania. Wycena nieruchomości nie musi być trudna jeśli potrzebujemy tylko orientacyjnego wyniku. Jeśli jednak zależy nam na dokładności, warto zgłosić się do specjalisty, który ma doświadczenie w tej branży.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *