Druk cyfrowy: CMYK czy RGB

Tworzenie kolorów w świecie informatyki nie jest tak proste jak w życiu malarza. Nie wystarczy po prostu wybrać koloru z palety barw, by zacząć go wyświetlać, bądź drukować. Aby uzyskać kolor należy nałożyć na siebie jedną z barw. Różnice w działaniu monitorów, a drukarek wymusiły jednak na programistach, by stosować oddzielne sposoby uzyskiwania barw. Czym różni się RGB od modeli barw do druku?

CMYK

CMYK jest modelem barw, który składa się z czterech podstawowych kolorów. Skrót odpowiada pierwszym literom tych właśnie barw. 
Są to:

  • Cyan
  • Magenta
  • Yellow
  • Key colour (kolor kluczowy, który w tym przypadku oznacza czarny)

Podczas druku warstwy farby są nanoszone na siebie metodą rastrową, czyli poprzez nanoszenie małych punktów o różnej wielkości. Punkty te układane są w różnych wzorach. Dzięki temu druk cyfrowy daje barwy o odpowiednim nasyceniu. Jak każda technologia, tak i ta posiada wady i zalety

Do zalet CMYK można zaliczyć fakt, że jest to domyślny model używany do drukowania, gdzie sprawdza się bardzo dobrze, oraz to, że na kremowo-białym papierze daje wyraźnie ciepłe kolory.

Do wad można zaliczyć fakt, że produkcja koloru kosztuje (naboje do drukarki).

Kiedy będziemy używać CMYK? Oczywiście kiedy będziemy chcieli coś wydrukować. Technologia ta została opracowana z myślą o tym, by jak najwierniej oddać naturalne barwy i w przypadku druku to właśnie się udało.

RGB

RGB zaś to model barw składający się już tylko z trzech podstawowych barw. Tak jak wcześniej, skrót odpowiada za pierwsze litery owych barw. Są to:

  • Red
  • Green
  • Blue

Ta przestrzeń barw wykorzystywana jest do wyświetlania obrazu na monitorze. Nakładają się one na siebie, tworząc pożądany kolor. Wyświetlenie czarnego koloru na monitorze jest rzeczą łatwiejszą, gdyż to wyłączony ekran jest czarny. Połączone trzy kolory dają nam kolor biały.

Zalety RGB to fakt, że jest to najlepsza opcja do uzyskiwania kolorów na ekranie monitora oraz to, że jest konwertowany do przestrzeni barw CMYK.
Do wad można zaliczyć fakt, że precyzja konwersji RGB do CMYK czasem zawodzi.

Odpowiednie nasycenie barw jest szczególnie istotne w przypadku wykonywania opakowań produktowych. To one odgrywają kluczową rolę na półkach sklepowych, przyciągając wzrok klientów. Aby mieć pewność, że kolory z projektu opakowania zostaną idealnie oddane w druku, warto zdecydować się na usługi profesjonalnej drukarni opakowań. Należy zwrócić tutaj uwagę przede wszystkim na doświadczenie i profesjonalizm firmy. Nie bez znaczenia jest również wysokiej klasy park maszynowy, który będzie gwarantem jakości. Jeśli poszukiwana jest dobra drukarnia opakowań Kraków ma do zaoferowania wiele opcji. Aby wybrać tę właściwą, warto poszukać opinii o danym miejscu w Internecie, a także sprawdzić portfolio firmy. Często zdarza się, że drukarnie oferują także usługę projektowania, co znacznie ułatwi proces tworzenia idealnego opakowania.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *