Jednym z najpopularniejszych sprzętów stosowanych w laboratoriach są bez wątpienia pipety, czyli urządzenia wykorzystywane do precyzyjnego odmierzania cieczy. Znamy je ze szkoły, z filmów, a także kojarzymy po prostu z każdym dowolnym doświadczeniem chemicznym, podczas którego do zlewki dodaje się jakąś substancję właśnie za pomocą pipety. W laboratoriach chemicznych liczy się bowiem przede wszystkim precyzja.
Rodzaje pipet
Dodanie zbyt dużej, bądź zbyt małej ilości jakieś cieczy może sprawić, że cała reakcje przebiegnie niepomyślnie i zostanie zwyczajnie zepsuta. Dlatego tak ważne jest odmierzanie dokładnych ilości substancji chemicznych, by wszystko przebiegało zgodnie z planem. Rozróżniamy kilka podstawowych rodzajów pipet, w obrębie których możemy oczywiście wymienić jeszcze wiele podrodzajów i modeli. Jednak podstawowe to: pipeta Pasteura, miarowa i automatyczna. Miarowa i Pasteura są wykonane ze szkła i znamy je prawdopodobnie najlepiej. Długa, cienka rurka z miarką, zakończona spłaszczeniem, albo rozszerzeniem. Cieczy do pipety nabiera się za pomocą specjalnej gumowej nakładki i pompki.
Niegdyś czynność tę wykonywało się zasysają powietrze ustami, jednak obecnie jest to absolutnie niedozwolone. Przepisy BHP dokładnie regulują, w jaki sposób można dawkować ciecze. Te rodzaje pipet są przeznaczone do odmierzania mniejszych ilości substancji, ze względu na błąd, który mógłby się pojawić podczas dawkowania, czy ciecz osiadającą na ściankach naczynia. Bardziej precyzyjne w przypadku odmierzania większych objętości cieczy są pipety automatyczne. Mechanizm ich działania zawiera się we wbudowanej pompkę, z tłokiem i sprężarką. Za pomocą rączki steruje się ilość i szybkość dozowania cieczy. Mogą one posiadać dodatkowo kilka kanałów, dzięki czemu precyzyjnie dozuje się do kilku probówek jednocześnie równe ilości cieczy.
Gdzie znajdę pipety?
Jedno na pewno nie ulega wątpliwości bez względu na rodzaj i model, chyba żadne inne narzędzie laboratoryjne nie jest tak powszechne w użytku i tak popularne jak pipety.