Złomowanie pojazdu to niekiedy dużo lepsze rozwiązanie od jego sprzedaży. Wie o tym każdy, kto próbował za korzystną cenę sprzedać auto powypadkowe lub samochód w złym stanie technicznym. Dlaczego taki pojazd warto po prostu złomować? Odpowiedź jest prosta – tylko złomowanie umożliwia wyrejestrowanie pojazdu i zerwanie umowy obowiązkowego i często bardzo drogiego ubezpieczenia OC. Gdzie złomować auto? Nie każdy auto złom jest odpowiednim miejscem.
Zaświadczenie o zezłomowaniu
Aby wyrejestrować zezłomowany pojazd, należy go ze zezłomować w punkcie, który jest uprawniony do wystawienia zaświadczenia o zezłomowaniu, którym można posłużyć się w wydziale komunikacji. Tylko takie zaświadczenie umożliwia wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu. Przed zezłomowaniem pojazdu, warto więc upewnić się, czy dane złomowisko, jest miejscem, w którym takie zaświadczenie otrzymamy.
Złomowanie może być opłacalne
Warto wiedzieć, że złomowanie pojazdu gwarantuje nie tylko brak konieczności ponoszenia kosztów ubezpieczenia samochodu, którym i tak nie jeździmy. Auto złom jest miejscem, w którym na złomowaniu można jeszcze zarobić. Nie jest tajemnicą, że złomowane pojazdy są rozbierane, a wiele używanych części samochodowych trafia do sprzedaży. Z tego powodu, na złomowisku za zezłomowanie pojazdu możemy otrzymać gotówkę. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakim stanie jest pojazd i jakiej jest marki. Tu działa oczywista zasada. Im więcej na zezłomowanym pojeździe złomowisko może zarobić, tym cena kupna w celu złomowania będzie wyższa.
Podsumowując
Posiadając zarejestrowany samochód, jesteśmy zmuszeni do ponoszenia opłat związanych z jego ubezpieczeniem. Nie ma znaczenia, w jakim stanie jest samochód i czy można się nim poruszać, ubezpieczenie zawsze jest obowiązkowe i generuje koszty. Chcąc ich uniknąć, można sprzedać pojazd, co w przypadku samochodów w złym stanie jest dość trudne, można też samochód zezłomować. Złomując w punkcie uprawnionym do wystawiania zaświadczeń o zezłomowaniu, działamy dla własnej korzyści. Z zaświadczeniem można udać się do wydziału komunikacji, wyrejestrować pojazd i wypowiedzieć umowę ubezpieczenia. Warto to zrobić, dzięki temu bowiem zniknie konieczność ponoszenia kosztów ubezpieczenia pojazdu.