Dlaczego należy wymieniać rozrząd? Nie bagatelizuj tego!

Utrzymanie oraz regularne serwisowanie pojazdu wymaga bieżącej kontroli oraz regularnych nakładów finansowych właściciela. Jest to zjawisko niezbędne, jeżeli chcemy, aby auto było sprawne jak najdłużej. Proces ten rozpoczyna się już od systematycznego wymieniania lub uzupełniania płynów, przez wymianę klocków i tarcz hamulcowych.

Jeżeli nasze auto jest w ciągłej eksploatacji, a zużywające się części nie ulegną wymianie – wówczas pojawia się ryzyko większej usterki, która w najgorszym przypadku może znacząco obciążyć nasz budżet. Zwłaszcza, jeżeli dotyczy to silnika naszego auta.

Dbanie o właściwy stan silnika jest podstawą, ponieważ mechanizm ten stanowi serce pojazdu, które go napędza. Poza regularną wymianą oleju silnikowego – jednym z istotnych elementów, który co kilka lat ulega zużyciu jest układ rozrządu. Czym on właściwie jest? Otóż jest on jest zestawem elementów, które transportują paliwo do cylindra, a następnie odprowadzają one spaliny do układu wydechowego.

W zależności od rodzaju silnika wyróżniamy rozrządy: tłokowe, tulejowe oraz zaworowe. Możemy także natknąć się na sterowane przepustnicą obrotową. Mechanizm ten funkcjonuje poprzez napędzanie paskiem lub łańcuchem wałka rozrządu. W wyniku eksploatacji urządzenie napędzające się zużywa i średnio, według zaleceń danego producenta, powinien być on wymieniany co sześćdziesiąt tysięcy kilometrów przebiegu lub co cztery lata. Należy pamiętać, że wymiana dotyczy nie tylko samego łańcucha, czy paska, ale również pompy wody i wszelkich innych elementów, które dołącza do zestawu producent.

Dlaczego wymiana rozrządu jest tak istotna dla Twojego pojazdu? Jej bagatelizowanie może okazać się opłakane w skutkach. Jeżeli nie dokonamy tego na czas to prędzej czy później pasek lub łańcuch najprawdopodobniej się zerwą. W przypadku, gdy takie zdarzenie będzie miało miejsce to niemalże na pewno dojdzie do uszkodzenia głowicy, zaworów oraz tłoków silnika. To z kolei będzie oznaczało, że silnik naszego pojazdu będzie musiał zostać poddany remontowi. Niestety, nakład finansowy na jego realizacje może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *