Jak rozpoznać chorobę alkoholową?

Należy pamiętać, że z alkoholizmem mamy do czynienia, gdy dana osoba odczuwa przymus picia alkoholu. Konsekwencjami tego mogą być zaburzenia o charakterze społecznym, a także psychicznym.

Rozpoznanie alkoholizmu – pierwsze objawy

Początek choroby alkoholowej wygląda prawie tak samo, jak okazjonalne picie. Dlatego też rozpoznanie alkoholizmu w początkowej jego fazie bywa niezwykle trudne. Ludzie cierpiący na alkoholizm zaczynają sięgać po przysłowiowy kieliszek wina, gdy na przykład chcą zapomnieć o trudnych dla nich sytuacjach, porażkach życiowych, czy potrzebują rozluźnienia. Osoby cierpiące na alkoholizm przeważnie też sami szukają okazji do wypicia alkoholu.

Należy zaznaczyć, że zanim u osób uzależnionych od alkoholu rozwiną się charakterystyczne objawy, to wcześniej przeważnie pojawiają się symptomy ostrzegawcze. Mowa tutaj przede wszystkim o systematycznym spożywaniu alkoholu – nie musi to być wódka – często jest to również wino czy piwo. Innym początkowym objawem alkoholizmu jest jednorazowe przyjmowanie płynów, które zawierają dawkę większą niż 100 gramów alkoholu etylowego. Kolejnym sygnałem alarmowym, wskazującym na problem jest rozpoczynanie dnia od wypicia piwa.

Poważniejsze objawy alkoholizmu

Warto podkreślić, że jednym z poważniejszych objawów alkoholizmu jest picie w samotności oraz wykorzystywanie każdej możliwej sytuacji, by to zrobić. Dla alkoholika nie ma znaczenia pora – może on pić alkohol o każdej godzinie i praktycznie w każdym miejscu. Zdecydowanie jest to jeden z objawów alkoholizmu w zaawansowanej formie. Ponadto często towarzyszy picie aż do utraty świadomości, w tym wypadku mowa już o zaawansowanym alkoholizmie. Warto też zaznaczyć, że w zaawansowanej fazie alkoholizmu potrzeba picia u chorego może znacznie wzrosnąć, lecz jego organizm jest mniej odporny na działanie alkoholu – zatruwa on organizm alkoholika. Często u chorego mogą wystąpić również zaburzenia psychiczne, czyli tak zwane psychozy alkoholowe oraz występują niekiedy problemy z pamięcią. Niestety często osoba w zaawansowanej fazie alkoholizmu jest odsuwana od społeczeństwa. Takiemu człowiekowi trzeba pomóc, najlepiej wysyłając go na terapię.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *