Afryka to marzenie nie tylko wielkich podróżników, ale i zwykłych ludzi. Dlatego też ten kierunek staje się coraz bardziej popularny wśród wycieczek zagranicznych. Szczególnie fascynująca jest afrykańska przyroda, a zwłaszcza zwierzęta. Wśród nich wyróżnia się Wielka Piątka Afryki. Czym ona jest i dlaczego jest tak ważna, nie tylko dla tamtejszej ludności? Odpowiadamy!
Skąd się wzięła Wielka Piątka Afryki?
Pod koniec XIX wieku bezdroża Afryki przemierzali nie tylko kolonizatorzy i odkrywcy, ale także myśliwi. Ich marzeniem były polowania na najniebezpieczniejsze i najtrudniejsze do zdobycia zwierzęta Afryki. Zaliczyli do nich słonia afrykańskiego, nosorożca czarnego, lwa, lamparta i bawoła. Wkrótce te gatunki nazwano Wielką Piątką (Big Five).
Dlaczego wybrano akurat te zwierzęta? Są wyjątkowe pod każdym względem, a na dodatek niezwykle waleczne, co czyni je również bardzo niebezpiecznymi – szczególnie w okresie wychowywania młodych.
Dziś Wielka Piątka jest obiektem zainteresowania turystów z całego świata, a także motywem przewodnim twórczości wielu afrykańskich artystów.
Wielką Piątkę doceniła sztuka
Wielka Piątka Afryki jest już symbolem. Dla wielu afrykańskich państw dochody z wycieczek na safari, w celu spotkania z przedstawicielami Wielkiej Piątki, stanowią sporą część w budżecie. Dzięki Wielkiej Piątce zarabiają też mieszkańcy, którzy obsługują cały ruch turystyczny związany z tą afrykańską atrakcją.
Jednak szacunek i podziw mieszkańców Afryki do zwierząt z Wielkiej Piątki Afrykańskiej trwa od wieków.
Majestat i piękno zwierząt Wielkiej Piątki zauważyli przede wszystkim miejscowi twórcy. Od wieków tworzyli rysunki i rzeźby przestawiające te zwierzęta. Także dziś chętnie wykonują figury słoni, bawołów, lampartów, nosorożców czy lwów. Jako materiał najchętniej wykorzystują heban, mahoń i drewno tekowe.
Oryginalne afrykańskie figury zwierząt Wielkiej Piątki Afryki znakomicie ozdobią każde pomieszczenie. Ich ponadczasowe piękno jest wysoko cenione przez miłośników sztuki na całym świecie. To nie powinno dziwić, ponieważ afrykańska sztuka jest wyjątkowo szlachetna, zaskakuje prostotą, a jednocześnie jest pełna charakteru i symboliki.