Czym jest inteligentny dom?

Można zaobserwować, że inteligentny dom z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wspomniany termin jest jednak bardzo często nadużywany – nowoczesne sprzęty posiadane w domu, nie zawsze czynią go inteligentnym. Co zatem oznacza to pojęcie?

Czym jest inteligentny dom?

W najprostszym możliwym ujęciu jest to zbiorcza nazwa dla urządzeń i systemów do automatyki domowej. Należy również zaznaczyć, że podstawą omawianego inteligentnego domu jest Internet Rzeczy. Koncepcja polega na tym, że przedmioty są ze sobą połączone w sieć – przy pomocy internetu mogą one komunikować się między sobą. Dodatkowo użytkownicy mają możliwość komunikacji z nimi za pomocą innych urządzeń. Domownicy, korzystając ze smartfona, są w stanie dokonać np. kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, czy natężenia oświetlenia.

Jakie rozwiązania sprawiają, że dom można nazwać inteligentnym?

Jak już wspomniano na początku, nie każde nowoczesne urządzenie posiadane w domu sprawia, że jest on inteligentny. Poniżej znajduje się kilka przykładów systemów, które wchodzą w skład rozwiązań typu „smart”.

Sterowanie roletami

Systemy sterowania roletami można zaprogramować w taki sposób, by rolety o świcie się automatycznie odsłaniały, a także zamykały, gdy zajdzie słońce. Użytkownicy mają możliwość zainstalowania ich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mieszkania. Jak wiadomo, zewnętrzne rolety przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich domowników.

Inteligentne czujniki gazu oraz dymu

Ich zadaniem jest monitorowanie określonego obszaru. W przypadku ewentualnego wykrycia nieprawidłowości, domownicy zostaną od razu poinformowani o tym fakcie. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zamontowanie urządzeń przeznaczonych do monitorowania stężenia gazu i dymu możliwie najbliżej instalacji, w której mogłaby nastąpić nieszczelność.

Inteligentne czujniki ruchu

W najprostszym możliwym ujęciu zadaniem wspomnianych urządzeń jest wykrycie ruchu w obszarze, który będzie pokrywało pole widzenia danego czujnika. Godny uwagi jest jednak fakt, że od domowników będzie zależało to, do czego dokładnie zostaną wykorzystane informacje o ewentualnym pojawieniu się ruchu.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie czujnik ruchu można bez większego problemu zintegrować z systemem alarmu. Można mieć całkowitą pewność, że takie zastosowanie zdecydowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa w danym mieszkaniu.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *