Wydawałoby się, że kupno dobrego, taniego wina jest nie lada sztuką. Tak naprawdę dobre wina osiągają wysokie ceny, które w Polsce są jeszcze raczej nie do przejścia. W naszym kraju kultura picia wina nadal się nie rozwinęła na wysokim poziomie. Jeśli już decydujemy się na tego typu trunki, to wolimy tańsze odmiany. Jak jednak wybrać tanie wino, które będzie dobre, smaczne i pasujące do naszej kolacji?

Znalezienie win z Francji, czy Włoch w niskiej cenie jest dość trudne. Te kraje są pionierami i pierwszymi graczami w lidze produkcji win, dlatego ich wyroby w Polsce są stosunkowo drogie. Za dobrą jakość oraz renomę trzeba niestety zapłacić.

Zatem warto zwrócić uwagę na wyroby z innych krajów, które nie przodują w tej dziedzinie, ale całkiem nieźle sobie radzą. Wina Mołdawskie, z Bułgarii, RPA, czy Gruzji osiągają bardzo rozsądne ceny za przyzwoitą jakość już poniżej trzydziestu złotych możemy kupić dobre, tanie wino, które będzie pasowało do naszej wyśmienitej kolacji.

Dobre i tanie wina z Mołdawii

Szczególnie godne polecenia są wina mołdawskie, które aspirują do zdobycia wysokiej pozycji na światowych rynkach. W Polsce są one bardzo popularne, na czele ze słyną Kadarką, która szczególnie przypadła do gustu naszym rodakom. Tradycja produkcji win w Mołdawii bywała burzliwa, ale sięga naprawdę dawnych czasów. Obecnie znów kultywuje się tam uprawę najlepszych szczepów winnych i wino mołdawskie staje się coraz bardziej wyrafinowanym trunkiem dla smakoszy. Nie mniej jednak w powszechnej produkcji stale pozostają dobre, tanie wina, które są ogólnodostępne na polskim rynku.

Wina półsłodkie, słodkie i wytrawne produkcji mołdawskiej na pewno nam się spodobają, a i cena będzie zadowalająca. Rozpoczęcie swojej przygody z winem nie oznacza wydawania kroci na najlepsze gatunki win z Francji. Możemy zacząć od dobrych, tanich win, wśród których na pewno znajdziemy gatunki, które będą nam bardzo smakowały. I nie ma w tym absolutnie żadnego wstydu, bo dobre wino nie musi być bardzo drogie, by nam smakowało.

Polecane wpisy