Alkoholowy zespół płodowy, czyli skutki spożywania alkoholu w ciąży

Alkoholowy zespół płodowy, czyli skutki spożywania alkoholu w ciąży

Coraz więcej młodych kobiet ma problemy z nadużywaniem alkoholu. Najstraszniejsze w tym wszystkim jest to, że to kobiety w wieku, w którym mogą zajść w ciążę. Co więcej, nadużywanie alkoholu często jest skorelowane z rozwiązłością seksualną, kobiety pijące nadmiarowo niejednokrotnie zachodzą w nieplanowaną ciążą. Nie wszystkie zdają sobie sprawę z tego, że spożycie nawet nie dużej ilości alkoholu w ciąży może prowadzić do powstania u rozwijającego się dziecka alkoholowego zespołu płodowego, w skrócie FAS.

Co to jest FAS?

FAS to nie choroba, a zespół różnego rodzaju wad rozwojowych, jakie powstają u dzieci, których matki spożywały alkohol w czasie ciąży. Wcale nie trzeba się upijać, aby u dziecka doszło do powstania poważnych wad rozwojowych. Tak naprawdę krytyczny jest moment, w którym spożywa się alkohol, nawet w niedużej ilości. Najbardziej niebezpieczny jest pierwszy trymestr ciąży, kiedy bardzo dynamicznie rozwija się układ nerwowy. Dzieci z FAS zwykle mają niższą wagę urodzeniową, są drobne, wyglądają na gorzej ukształtowane, jednak tak naprawdę całokształt zniszczeń, jakie wywołał w ich przypadku alkohol, najczęściej można zauważyć dopiero trochę później. Dzieci te często mają niższy intelekt i gorzej się rozwijają, później nabywają różnych sprawności i umiejętności. Bywają również niepełnosprawne intelektualnie. Niektóre z tych dzieci mają również poważne problemy z funkcjonowaniem różnych układów.

Postępowanie w przypadku uzależnionych od alkoholu kobiet w ciąży

Leczenie uzależnień od alkoholu w przypadku kobiet w ciąży to po prostu mus. Kobiety te muszą być pod stałą kontrolą terapeuty uzależnień, który będzie wspierał je i pomagał przejść przez pierwsze najtrudniejsze tygodnie abstynencji. Najlepsza forma leczenia to terapia alkoholowa w ośrodku zamkniętym, w którym kobieta spędzi kilka tygodni, podczas których będzie mogła przyjść detoksykację pod okiem lekarzy, a następnie terapią psychologiczną, dzięki której uda się jej wzbudzić i utrzymać motywację do abstynencji.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *