Zlecenia na przewóz osób – działać prywatnie czy z firmą?

Często podstawy teoretyczne przygotowania do danego zawodu wiążą się również z tym, że w praktyce posiadamy sporo doświadczenia w konkretnej dziedzinie. Niestety nie zawsze daje nam to możliwość znalezienia stałej pracy, która jest źródłem nieprzerwanego dochodu. Z tego powodu wiele osób pracujących na stanowisku zawodowych kierowców zastanawia się, gdzie szukać zleceń na przewozy osób.

Tymczasem do wyboru mamy tutaj dwie różne dziedziny, zakładając oczywiście działalność legalną. Dlaczego warto działać legalnie i w zgodzie z prawem? O tym za chwilę. Sprawdźmy zatem, gdzie pozyskiwać zlecenia na przewóz osób oraz czy bardziej opłaca się pracować samodzielnie na swoje utrzymanie, czy też podejmować się współpracy z doświadczoną firmą, która będzie nam oferować swoje zlecenia.

Pamiętaj o zaufaniu

Jeśli działamy prywatnie w zakresie przewozu osób, to musimy pamiętać, że jest to często… nielegalne. Z tego powodu ominie nas bardzo wiele zleceń m.in. ze szkół czy przedszkoli, jako że na swoją ofertę nie jesteśmy w stanie wystawić żadnego rachunku. Co więcej, często nie będziemy posiadać również tak rozwiniętego ubezpieczenia jak osoby, które oferują przewozy w zakresie oficjalnym. Niestety, problem będzie również z licencją na przewóz osób, bo tę zyskuje się tylko w przypadku przedsiębiorców albo osób zatrudnionych w charakterze kierowcy. To wszystko może przysporzyć nam nie lada problemów, jeśli dodatkowo okaże się, że od dochodu nie odprowadzamy należnego podatku.

Firma własna czy zatrudnienie?

W zasadzie więc dochodzimy do etapu, na którym rozważania dotyczące kariery w przewozie osób powinny dotyczyć raczej tego, czy chcemy zatrudnić się w danej firmie w charakterze kierowcy, czy tez otwieramy własny biznes. W tym drugim przypadku nie zawsze jesteśmy narażeni na samodzielnie szukanie klientów, bo sporo dużych firm szuka innych przedsiębiorców do podejmowania tzw. kontraktów – w takiej sytuacji wystawiamy jedynie fakturę na swoje usługi. Warto rozpatrzeć wszystkie za i przeciw obu tych rozwiązań, bo dają one nam pewne szanse przy poszukiwaniu kolejnych klientów, ale również mogą nieco ograniczać pole działania. Z oczywistych względów wzrosną w takim przypadku oferowane przez nas stawki za przewóz osób, w zamian jednak otrzymuje się legalność usług oraz dodatkowe ubezpieczenie. Praca na własny rachunek to dobry pomysł dla przewoźników mających koncepcje swojego biznesu, np. chcących zapewnić transport ślubny, dla szkół i przedszkoli czy też na lotniska czy na innych, stałych trasach.

Polecane wpisy