Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wspinaczce

Wspinaczka, z całą pewnością jest emocjonującym i ekscytującym hobby. Ważne jest to, aby osoby, które zdecydują się na tą formę spędzenia wolnego czasu, pamiętały przede wszystkim o bezpieczeństwie. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze wspinaczką, czy jesteś profesjonalistą – sprzęt do wspinaczki to podstawa.

Odpowiedni sprzęt

Dobrej jakości sprzęt do wspinaczki czasami może nawet uratować życie. Bardzo ważna jest lina wspinaczkowa. Liny używane do wspinaczki można podzielić na dwie klasy: liny dynamiczne i liny o niskim wydłużeniu. Liny dynamiczne bardzo często używane są jako liny asekuracyjne. Natomiast liny o niskim wydłużeniu rozciągają się znacznie mniej i są zwykle stosowane w systemach kotwiczenia. Są one również używane do zjazdów na linie.

Sklepy wspinaczkowe z całą pewnością wyposażone są nie tylko w dobrej jakości liny do wspinaczki, ale również inne elementy, które sprawią, że wspinaczka będzie bezpieczna i komfortowa. Na pewno w takim sklepie znajdziemy również uprząż. Z przodu uprzęży znajdują się dwie pętle, w których wspinacz przywiązuje się do liny na końcu roboczym za pomocą węzła ósemkowego. Większość uprzęży używanych we wspinaczce jest doskonale zaprojektowana.

Bezpieczeństwo podczas wspinaczki

W sklepach można nabyć profesjonalny sprzęt do wspinaczki. W wielu ofertach znaleźć można między innymi: szeroki wybór kasków wspinaczkowych, karabinków, regulowanych lonży wspinaczkowych, latarki czołowe oraz inne akcesoria. Jednym z najważniejszych elementów podczas wspinania jest oczywiście – kask.

Kask wspinaczkowy to element bezpieczeństwa, który chroni czaszkę przed spadającymi szczątkami, takimi jak na przykład – kamienie, drobne skały. Osoba wybierająca się na wspinaczkę musi pamiętać o tym produkcie. Oprócz tego ważne są również rękawice. Używane są one podczas wspinaczki w celu zabezpieczenia rąk.

Sprzęt do wspinaczki, jak widać, jest niesamowicie ważny. Inwestycja w dobrej jakości sprzęt może czasem uratować życie.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *