Jak długo trwa leczenie aparatem ortodontycznym?

Każdy, kto decyduje się na prostowanie zębów chce wiedzieć jak długo potrwa leczenie. Przede wszystkim najpierw należy się wybrać na kontrolę do gabinetu, gdzie dentysta sprawdzi stan naszych zębów. Jest to konieczne, ponieważ nie można założyć aparatu na zęby, które mają ubytki. Jeśli jednak stomatolog da nam zielone światło, możemy udać się do ortodonty i założyć aparat.

Czas trwania leczenia aparatem ortodontycznym

Nie da się określić jak długo będzie trwało leczenie, a to dlatego, że każda wada jest inna. Zazwyczaj jednak można określić, że najkrótszy czas leczenia to 12-18 miesięcy. To taki średni czas, w którym jesteśmy w stanie skorygować nasze wady. Czasem jednak leczenie aparatem ortodontycznym może się wydłużyć nawet do 3 lat i dotyczy to głównie osoby dorosłej. Przyczyną tak długiego czasu leczenie może być bardzo skomplikowana wada, ale też to, że uzębienie osoby dorosłej jest mniej podatne na modyfikacje.

Czy da się przyspieszyć leczenie?

Nie ma magicznego sposobu, dzięki któremu po miesiącu zdejmiesz aparat ortodontyczny i będziesz cieszyć się pięknymi, prostymi zębami. Możesz jednak sprawić, aby ten czas nie był zbyt długi. Przede wszystkim musisz stosować się do tego, co Ci zaleci. Nie możesz lekceważyć jego poleceń, ponieważ to wydłuży czas leczenia. To samo dotyczy wizyt kontrolnych, które muszą być regularne. Co 4 tygodnie musisz pojawić się w gabinecie, a dzięki temu ortodonta będzie mógł skorygować ustawienie aparatu oraz określić postępy i ile zostało do końca leczenia. To tak naprawdę od Ciebie zależy, jak długo będzie trwać leczenie.

Retencja

W momencie gdy już ściągniesz aparat możesz poczuć ulgę. Jednak jest jeszcze jedna ważna rzecz. Czeka Cię leczenie retencyjne, czyli noszenie aparatu, który ustabilizuje zęby i utrzyma je w odpowiedniej pozycji. Dzięki retencji, pieniądze, które zainwestowałeś w leczenie nie przepadną, dlatego nie rezygnuj z aparatu retencyjnego. To jak długo będziesz go nosił będzie zależne od tego, co powie Twój ortodonta.

Polecane wpisy