Elektroterapia nie jest taka straszna

Wbrew pozorom współczesna elektroterapia nie łączy się z elektrowstrząsami, kojarzonymi zapewne z pamiętnego „Lotu nad kukułczym gniazdem”. Jest to popularna metoda fizjoterapeutyczna, służąca głównie do poprawienia pracy układu krwionośnego i łagodzenia bólu, przyśpiesza również wchłanianie obrzęków.

Zalecenia

Elektroterapia często stosowana jest jako element terapii u pacjentów z zapaleniami okołostawowymi, np. z chorobą zwyrodnieniową stawów, z porażeniami, urazami oraz przy zaniku mięśni. Nieraz bywa też zalecana przy leczeniu nerwobóli oraz bólu występującego przy chorobie zwyrodnieniowej. W terapii wykorzystywany jest zarówno prąd stały, jak i prądy o zmiennej częstotliwości i prądy impulsowe.

Jakie zabiegi ma do wyboru fizjoterapeuta?

Najczęściej stosowana jest galwanizacja. Jest to zabieg polegający na przepływie przez określone część ciała prądu stałego. Stosowana jest przeciwbólowo i przeciwzapalnie, korzystnie wpływa też na zaburzenia krążenia obwodowego oraz na porażenia wiotkie. Coraz popularniejsza jest odmiana tej metody , czyli kąpiel wodno-elektryczna, gdy do kontaktu z prądem dochodzi podczas zanurzenia dotkniętych chorobą kończyn w specjalnie przystosowanej do tego celu wannie.

Kolejnym z popularnych zabiegów jest jontoforeza. Za pomocą pola elektrycznego do ludzkiego organizmu wprowadzane są dobroczynne jony. Również głównie stosowana jest przeciwzapalne i w celu pobudzenia krążenia obwodowego, ale bywa też przydatna przy leczeniu blizn oraz przy odczulaniu i znieczulaniu.

Kolejną z szerzej stosowanych metod jest elektrostymulacja mięśni. Do zabiegu wykorzystywany jest prąd impulsowy, przekazywany do organizmu za pomocą umieszczonych na skórze pacjenta elektrod. Celem takiego zabiegu jest pobudzenie mięśni do skurczu . Szczególnie dobrze wpływa to na mięśnie porażone (jako substytut naturalnego ruchu) lub osłabionych, w celu ich wzmocnienia – świetnie sprawdza się jako wsparcie innych metod długotrwałej rehabilitacji.

Oprócz wyżej wymienionych zabiegów w elektroterapii stosowane są również prądy zmienne – diadynamiczne oraz interferencyjne. Przydatne bywają zwłaszcza podczas leczenia przekrwiennego i przeciwbólowego. Podczas leczenia prądami diadynamicznymi wykorzystywane są częstotliwości 50 lub 100 Hz. W leczeniu interferencyjnym stosuje się wyższe wartości, np. 3900 i 4000 Hz lub 4000 i 4100 Hz. Interferencja zachodzi wtedy w głębi tkanek.

Polecane wpisy