Pandemia koronawirusa niesie za sobą wiele negatywnych skutków, nie tylko zdrowotnych, ale także społecznych i ekonomicznych. W tym ostatnim przypadku chodzi o tysiące polskich przedsiębiorców, którzy musieli pozamykać swoje biznesy z powodu tzw. lockdownu. Obecna sytuacja działa na niekorzyść takich branż jak hotelarska, gastronomiczna, rozrywkowa oraz fitness. Wielu z posiadaczy biznesów, ze względu na utratę podstawowego źródła dochodu, żyje w ciągłym strachu przed tym, co przyniesie przyszłość.
Odszkodowanie za lockdown – czy to możliwe?
Przedsiębiorcy, w szczególności ci działający w najbardziej poszkodowanych branżach, mogą na szczęście ubiegać się o odszkodowanie za lockdown. Wynika to z faktu, iż rozporządzenia wymuszające ograniczenia w biznesie, w ocenie ekspertów budzą duże kontrowersje, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami konstytucji RP są one niezgodne z prawem. W sytuacji, kiedy poszkodowany decyduje się na przygotowanie takiego wniosku, powinien on się zgłosić do specjalistów, którzy pomogą mu z wszystkimi formalnościami. Stworzenie pozwu o odszkodowanie wymaga biegłej znajomości prawa i procedur postępowania. W przeciwnym razie istnieje spore ryzyko, że pozew zostanie przygotowany niepoprawnie, co może skutkować jego natychmiastowym odrzuceniem.
Jak uargumentować swój wniosek?
Po pierwsze, należy we wniosku przedstawić argument, że restrykcje związane z prowadzeniem biznesu zostały wprowadzone bezprawnie. Po drugie, konieczne jest szczegółowe przedstawienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i wykazanie, że jego trudna sytuacja jest właśnie wynikiem lockdownu. Im więcej szczegółów zostanie podanych, tym lepiej. Po trzecie, wnioskodawca musi podać dokładne szacunki dotyczące wysokości rekompensaty.
Ciężko jest przewidzieć, jak wysokie są szanse na uzyskanie odszkodowania, ponieważ przypadek każdej firmy jest inny. Warto natomiast wspomnieć, że wiele firm często decyduje się na zbiorowy pozew. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli każdy z przedsiębiorców chce obniżyć wysokość ewentualnych kosztów sądowych.