Maski afrykańskie – symbolika i znaczenie

Maski afrykańskie

Maski afrykańskie mają bardzo ciekawą symbolikę. Coraz częściej są  kupowane przez Polaków i wieszane w domach.

Afrykańskie maski w domu

Maski związane są z afrykańskimi kulturami plemiennymi. Niektóre z nich są stosowane jako symbol władzy i mocy, dzięki czemu członkowie plemion mogą odganiać złe duchy. Inne mastki natomiast są zakładane podczas świętowania oraz dziękczynienia po udanych zbiorach. Warto zaznaczyć, że afrykańskie maski są noszone nie tylko przez tradycyjnych uzdrowicieli, ale też przez zaklinaczy deszczu oraz młodszych chłopców w czasie ich okresu dorastania. Rytuały maskowe są najbardziej rozpowszechnione w Zachodniej Afryce, w Kongo, Mozambiku oraz w Tanzanii. 

Najsłynniejsze maski afrykańskie

Jedną z najsłynniejszych masek afrykańskich jest pochodząca z Kamerunu Bamileke. Mowa tutaj o szczególnym typie stroju stworzonym na cześć króla oraz poszczególnych wybitnych wodzów. Maska Bamileke najczęściej ozdobiona jest kolorowymi koralikami i muszlami. Koraliki symbolizują mądrość, natomiast muszle Kauri – bogactwo. Warto zaznaczyć, że maski Bamileke są postrzegane przede wszystkim jako przedmioty władzy. Z tego powodu stosowane są w czasie bardzo istotnych ceremonii oraz rytuałów. Celem jest oddać cześć królewskim przodkom obecnego króla. Maska Bamileke wykorzystywana jest w kulturze poszczególnych plemion afrykańskich od lat. Chroni swych ludzi i gwarantuje płodność ziemi oraz kobiet w społeczności. Maski Bamileke są często noszone w czasie sadzenia oraz zbiorów. Do tego dolicza się wyprawy wojenne, coroczny festiwal pory suchej oraz otwarcie królewskiego polowania. 

Maska Pende 

Słynną maską afrykańską jest także Pende. Noszona jest przez społeczność Kasai Pende, która mieszka we wschodniej części Konga. Warto wiedzieć, że ta plemienna maska łączy w sobie cechy ludzkie z cechami bawołów. Zdobiona jest przez wygrawerowane trójkątne kraty, które są pomalowane ciemnymi oraz jasnymi kolorami. Tworzą one efekt szachownicy. Co więcej, maska Pende używana jest do komunikacji z duchami w czasie wspólnych rytuałów. Kasai Pende wierzą w to, że duchy są w stanie wpływać na jakość ich życia zarówno w sposób negatywny, jak i pozytywny.
Więcej informacji na temat symboliki oraz zastosowania masek afrykańskich można znaleźć na stronie http://sklep-afrykanski.pl/czy-to-prawda-ze-maski-afrykanskie-przyciagaja-niepowodzenia/

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *