Masaż a terapia manualna – co wybrać, gdy ból kręgosłupa daje się we znaki?

Bóle kręgosłupa są bardzo częstą dolegliwością i to wśród coraz młodszych osób. Przyczyną może być coraz mniejsza aktywność fizyczna, jakiej poddajemy swoje ciała i głównie siedzący tryb życia. Przez swoją lokalizację bardzo utrudnia codzienne aktywności, sprawiając, że nawet położenie się nie przynosi oczekiwanej ulgi.

Ważnym jest jak najszybsze zajęcie się problemem, gdy tylko zauważymy, że ból nie jest przejściowy, a utrzymuje się stale lub często powraca. Po pomoc warto zwrócić się do lekarza specjalisty, lecz nawet lekarz rodzinny powinien podpowiedzieć najlepszą terapię. Zwykle będzie to terapia manualna lub masaże.

Terapia manualna dla bolącego kręgosłupa

Terapia manualna jest z powodzeniem stosowana w bólach kręgosłupa, uszkodzeniach stawów, tkanek miękkich (np. złamaniach, zwichnięciach), wadach postawy, nerwobólach i w leczeniu pooperacyjnym/po urazach sportowych. Musi ona być wykonywana przez doświadczonego fizjoterapeutę, który swoimi rękami wykonuje uciski i manipuluje odpowiednimi punktami ciała w celu przywrócenia równowagi mięśniowej. Zwykle odbywa się to poprzez tzw. trakcję, ślizg i kompresję stawu, choć metodę i wykonywane chwyty można modyfikować w zależności od potrzeb.

W przypadku kręgosłupa mają one doprowadzić do odblokowania tzw. blokad w obrębie kręgosłupa, przywrócenia prawidłowego ustawienia kręgów, zmniejszenie i wyrównanie ucisku na krążki międzykręgowe. Odpowiednio przyłożony ucisk w określone miejsca powoduje przemieszczenia kręgów na właściwe pozycje, a także aktywizuje mięśnie osłabione i rozluźnia te zbyt napięte.

A może masaż?

Masaż również może podziałać zbawiennie na obolały kręgosłup i inne części ciała. Tu również czynnikiem leczniczym są ruchy odpowiednio wykonywane przez dłonie terapeuty na ciele pacjenta. Masaż dzielimy na wiele rodzajów, które znajdują zastosowanie w wielu jednostkach chorobowych, relaksacji, a nawet zabiegach upiększających. Masaż pomaga zmniejszyć lub całkowicie znieść ból tkanek, poprawia ich odżywienie, zmniejsza napięcia mięśni.

Niestety w przypadku bólów kręgosłupa, których podłożem nie jest nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych, pomoc może być tylko chwilowa. Lepszym rozwiązaniem będzie więc zdiagnozowanie problemu i poddanie się terapii manualnej co powinno wyeliminować przyczynę bólu. Masaż może być tu czynnikiem pomocniczym do osiągnięcia zamierzonego celu. W przypadku terapii manualnej, ale też każdej innej warto zwrócić uwagę na gabinet, gdzie będziemy poddawani leczeniu. Kadra powinna być odpowiednio wyszkolona i zaznajomiona z najnowszymi metodami leczenia. Znajdziesz ją w renomowanych gabinetach jak np. OpenMedical w Krakowie.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *