Jak dobrać amortyzatory?

Jak dobrać amortyzatory

Sprawne sprzęgło, sprawne klocki hamulcowe i niezużyte zbytnio amortyzatory stanowią podstawę bezpiecznego poruszania się samochodem. Dla własnego dobra i wszystkich innych użytkowników dróg, elementy te przez nas (jeśli wiemy, jak to skutecznie zrobić) powinny być regularnie sprawdzane i w razie takiej konieczności naprawiane, regenerowane lub po prostu wymieniane na nowe.

Dobór amortyzatorów do samochodu

W przypadku doboru amortyzatorów do samochodu należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie. Otóż zawsze powinny być wymieniane parami, nawet jeśli ten drugi nie jest jeszcze tak zużyty jak ten, który wymaga natychmiastowej wymiany. W wymianie tych elementów parami chodzi przede wszystkim o to, aby na tej samej osi miały niemal identyczne parametry. Należy również pamiętać o tym, że jeżeli decydujemy się na założenie po jednej stronie amortyzatora gazowego, natomiast po drugiej olejowego może być to posunięcie niezwykle niebezpieczne i bardzo ryzykowne. Główne ryzyko polega na tym, że taka konfiguracja nie daje nam jakichkolwiek szans na przewidzenie zachowania auta w bardzo trudnych, niekiedy wręcz ekstremalnych sytuacjach. Dla własnego dobra warto sięgać po amortyzatory znanych producentów, będące na rynku od dłuższego czasu, nawet jeśli są nieco droższe od ich chińskich zamienników, które są delikatnie rzecz ujmując bardzo kiepskiej jakości i skuteczności.

Wymiana amortyzatorów nie rozwiązuje wszystkich problemów

Zdarzają się usterki, przy których sama wymiana amortyzatorów nie będzie w stanie przywrócić auta do prawidłowego działania, zapewniającego komfortową i bezpieczną jazdę. Często poza amortyzatorami koniecznie należy również przyjrzeć się prawidłowości działania wszystkich elementów, do jakich są przymocowane. Chodzi tu przede wszystkim o poduszki, łożyska kolumn resorujących,a także tuleje metalowo-gumowe. Bardzo często elementy te mają bardzo zbliżony okres trwałości co amortyzatory, dlatego w odpowiednim czasie warto się także i im przyjrzeć bardzo dokładnie. Warto także przyjrzeć się,czy całe są wszystkie gumowe osłony, gdyż jak się okazuje pełnią one niezwykle istotną funkcję w czasie użytkowania auta, niezależnie od pory roku.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *