Aby przygotowywana w ekspresie ciśnieniowym kawa była aromatyczna i smaczna, musi być spełnionych wiele istotnych czynników. Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniej kawy czy młynka, ale również czysty i gotowy do pracy ekspres. Tylko czy tak naprawdę każdy wie jak powinno we właściwy sposób przebiegać czyszczenie ekspresu kolbowego?
Jak odkamienić ekspres kolbowy?
Ekspres kolbowy najlepiej i najskuteczniej odkamienić można stosując specjalne środki przeznaczone do tego celu. Obecnie na rynki oferowane są one w formie płynu bądź tabletek. Niezależnie od wybranego typu środka, odkamienianie zawsze należy prowadzić zgodnie z następującym harmonogramem:
- przyrządzenie środka odkamieniającego (zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu),
- umieszczenie roztworu w zbiorniku na wodę (tu należy jednak pamiętać o wcześniejszym wyjęciu filtra),
- przepuszczenie niewielkiej ilości wody przez kolbę i dyszę spieniającą (po tym czasie koniecznie trzeba wyłączyć ekspres do kawy),
- po około 20-30 minutach należy dolać do niego czystej wody, po czym ponownie przepuścić ją przez najważniejsze części dla funkcjonowania ekspresu.
Urządzenie może być gotowe do użytkowania dopiero w chwili, gdy dokładnie zostaną z niego wypłukane wszystkie pozostałości po środkach odkamieniającego. Powyższa instrukcja sprawdzi się w przypadku każdego typu urządzenia (kwalifikują się tu także niezwykle popularne w ostatnim czasie ekspresy Bezzera).
Czyszczenie ekspresu kolbowego
Poza regularnym odkamienianiem równie ważne jest regularne czyszczenie ekspresu kolbowego. Na rynku jest wiele specjalistycznych środków przeznaczonych do tego celu, ponadto każde urządzenie ma specjalne miejsce przeznaczone do ich umieszczenia. Należy pamiętać o dokładnym przeczyszczeniu każdego elementu, w tym dyszy do spieniania mleka, aby możliwe było uzyskanie smacznego i aromatycznego napoju. Nie należy zapominać o dokładnym przepłukaniu ekspresu i usunięciu z niego pozostałości po środku czyszczącym (może to mocno zepsuć smak naparu).