Rodzaje karabinków wspinaczkowych

Karabinki wspinaczkowe w sklepie Ratwork

Dlaczego są takie lekkie? Bo wytwarza się je z aluminium lub tytanu. To gwarantuje nie tylko niewielką wagę, ale i wytrzymałość, bo od karabinka wspinaczkowego zależy życie jego użytkownika. Na rynku występują też karabinki stalowe, mniej odporne na ścieranie, z których korzystają pracujący na wysokościach. Jakie więc mamy rodzaje karabinków?

Asekuracja

Karabinek wspinaczkowy to element zespołu asekuracyjnego, używanego podczas wspinaczki czy eksploracji jaskiń. To rodzaj łącznika, który zespala ze sobą poszczególne elementy, robiąc to szybko i bezpiecznie. Karabinki mają różne przeznaczenie, ewoluowały w czasie i mogą mieć różne kształty. Wyróżniamy karabinki owalne, D-kształtne, D-Kształtne asymetryczne, gruszkowate (HMS) oraz hybrydy. Od momentu użycia do wyrobu karabinków stopu aluminium rozpoczęły się próby zmiany kształtu karabinków i przekroju korpusu, by jeszcze bardziej zmniejszyć wagę, a jednocześnie poprawić ergonomię. Pojawiły się karabinki wykonane z pustej w środku aluminiowej rurki, ale nie zdały egzaminu. W ich miejsce stworzono karabinki oznaczone literą L. Przy niskiej wadze posiadają dosyć wysokie parametry wytrzymałościowe. Produkowane są także karabinki z tworzyw sztucznych, ale nie mają zbyt wielu zwolenników.

Jak zbudowany?

Prosta konstrukcja karabinka w każdym przypadku ma gwarantować szybkość i bezpieczeństwo użycia. Karabinek składa się z korpusu, zamka i ruchomego ramienia, czasem w konstrukcji karabinka występuje także tuleja, blokująca ramię w pozycji zamkniętej. Sposoby blokowania ramienia karabinka są różne.

Karabinki pomocnicze, oznaczenia rodzajów karabinków

Jeszcze prostsze w konstrukcji karabińczyki pomocnicze służyć powinny jedynie do transportu sprzętu. Wykonane są ze stali lub aluminium, mniejsze niż podstawowe karabinki wspinaczkowe, a ich wytrzymałość to nie więcej niż 650 kg.

Polecane wpisy