Odtrucie alkoholowe w domu – na czym polega?

Wychodzenie z nałogu to nie lada wyzwanie. Niewielki jest odsetek osób na tyle silnych psychiczne, aby zerwać raz na zawsze z nałogiem. Warto jednak próbować, obojętnie jak bardzo zaawansowane stadium uzależnienia by to nie było. Sposobów wyjścia z nałogu jest naprawdę wiele. Tak naprawdę, dokładnie tyle ile osób wyszło z nałogu – każdy miał bowiem swoją drogę w osiągnięciu tego celu.

Jak wyjść z nałogu?

Niektóre osoby decydują się zapisać na terapię grupową, na której mają szansę spotkać inne osoby uzależnione i porozmawiać z nimi o swoich doświadczeniach. Grono osób wybiera z kolei odwyk w ośrodku. Jeszcze inni nie chcą dzielić się z innymi swoją historią i wybierają indywidualną terapię i niejako samodzielne uporanie się z problemem. Wiele osób jest już w zaawansowanym stadium alkoholizmu, co oznacza, że żeby wyjść z nałogu, muszą przejść przez etap, jakim jest odtrucie alkoholowe. To detoks dla organizmu, który przez miesiące czy lata był bombardowany zbyt dużymi dawkami szkodliwego trunku. W przypadku osób leczących się w ośrodku możliwe jest podanie leków farmakologicznych, wspierających proces detoksykacji. Co jednak z osobami, które leczą się w domu?

Odtrucie alkoholowe w domu – na czym polega?

Jeżeli pacjent decyduje się na leczenie w domu, to również powinien zaopatrzyć się w środki pomagające przetrwać ten trudny czas. Z pewnością powinny być to leki uspokajające, a także przeciwlękowe. Może przepisać je psychoterapeuta, prowadzący terapię uzależnień. Najważniejsze jest to, aby przy chorym była w tym czasie bliska osoba – najlepiej ktoś z rodziny, kto doskonale zna problem. W tym czasie chory może czuć się osłabiony, tracić przytomność, oblewać się zimnymi potami. Z drugiej strony, może nastąpić inna reakcja – wyzwalająca agresję. Po spożyciu dobrze dobranej dawki leków, mija chęć napicia się alkoholu – można zatem z powodzeniem przerwać ciąg picia. Jednak nie należy dać się zwieźć pozorom. Problem nadużywania alkoholu nadal pozostaje, dlatego trzeba podjąć dalszą długą terapię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − eleven =