Na czym polega detoksykacja alkoholowa?

Alkohol jest związkiem wielu substancji mocno szkodliwych dla zdrowia. Oczywiście jeśli pije się go w niewielkich ilościach i tylko raz na jakiś czas, można nie odczuć tego złych skutków, jednak długotrwałe nadużywanie alkoholu powoduje fatalne zmiany w organizmie. Może nawet doprowadzić do jego zatrucia i w konsekwencji poważnego uszkodzenia organów wewnętrznych, głównie wątroby, a nawet do śmierci. Zapobiega temu detoksykacja alkoholowa. 

Jak wygląda detoksykacja alkoholowa? 

Detoks alkoholowy to procedura polegająca na usunięciu z organizmu człowieka szkodliwych związków pochodzących z alkoholu. Proces ten zwykle przeprowadza się w przypadku osób podejmujących leczenie alkoholizmu. Jest niezbędny zwłaszcza gdy do ośrodka terapii trafia osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu. Podawanie jej leków wypłukujących alkohol i jego toksyczne związki z organizmu powoduje, że chory trzeźwieje, a także nie pojawiają się bardzo przykre reakcje organizmu znane jako objawy odstawienne, dokuczliwe zwłaszcza wtedy, gdy nagle odstawi się alkohol po dłuższym czasie jego nadużywania, tzw. ciągu. Podczas detoksykacji podaje się też choremu leki mające wzmocnić jego organizm, na przykład elektrolity. Ma to ogromne znaczenie w regeneracji wyczerpanego organizmu, zwłaszcza że w ciągu alkoholowym nikt nie dba o zdrową dietę. Duże ilości alkoholu w połączeniu z kiepskim odżywianiem się powodują, że organizm jest mocno zatruty, a podawane leki pozwalają też osłonić go przed skutkami tego zjawiska. 

Nie tylko przed leczeniem

Detoks taki zwykle wykonuje się jako pierwszy etap terapii alkoholowej, ale nie tylko. Ośrodki świadczące takie usługi często przyjmują też osoby zatrute alkoholem, by uchronić je przed tego skutkami. Detoks przeprowadzony po długim ciągu pozwala uratować zdrowie, a nieraz nawet życie uzależnionego, a także poprawia jego samopoczucie. Nieraz więc proces ten stosowany jest jako doraźna terapia i nie jest tożsamy z podjęciem leczenia. Nie trzeba więc udawać się na terapię, by przeprowadzić detoks alkoholowy – nieraz robi się to w celu ratowania życia.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *