Na co zwracać uwagę przy wyborze opału?

Na co zwrcać uwagę przy wyborze opału

Osoby posiadające kotły bardzo często zastanawiają się, na co zwracać uwagę podczas wyboru opału. Warto zapoznać z najważniejszymi aspektami.

Wartość opałowa

Najważniejszym parametrem podczas wyboru węgla jest jego wartość opałowa, inaczej nazywana również kalorycznością. Dzięki znajomości wartości opałowej możliwe jest określenie wydajności energetycznej całego opału. Im wyższa kaloryczność opału, tym więcej ciepła można z niego uzyskać. Dlatego podczas chłodniejszych dni zaleca się wybór opału o większej kaloryczności niż w czasie umiarkowanych albo ciepłych dni.

Spiekalność

Kolejną istotną kwestią podczas wyboru opału jest jego spiekalność. Spiekalność oznacza możliwość węgla do przechodzenia w stan plastyczny w trakcie procesu spalania. Najlepiej wybierać opał o jak najniższym poziomie spiekalności. Taki stan rzeczy powoduje minimalizowanie szkodliwych spieków. Dodatkowo wpływa także na usprawnienie pracy kotła oraz jej lepsze kontrolowanie, a tym samym wydłużenie jego żywotności.

Zawartość siarki

Opał dostępny obecnie na rynku może się między sobą różnić także zawartością siarki, dlatego jest to kolejny aspekt, który warto sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego węgla. Podczas spalania siarki wytwarzany jest dwutlenek siarki, który charakteryzuje się wysokim poziomem szkodliwości zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Dlatego im mniejsza zawartość siarki w zakupionym opale, tym lepiej dla zdrowia własnego i innych ludzi. Mniejsza ilość siarki jest też lepszym rozwiązaniem dla kotła, ponieważ nie powoduje jego korodowania.

Wilgotność

Wśród istotnych parametrów opału można wskazać także jego wilgotność, czyli zawartość w nim wody. Warto wybierać opał, który ma jak najmniejszą zawartość wody w swoim składzie. Wyższa waga opału wpływa na zwiększenie jego ceny, a także zmniejsza jakość procesu spalania, co nie jest korzystnym rozwiązaniem.

Zawartość popiołu

Wybierając opał do swojego kotła, warto sprawdzić również zawartość popiołu. Zawartość popiołu wpływa na ilość pozostawionych w piecu resztek. Im będzie wyższa, tym częściej trzeba będzie czyścić swój kocioł. Skład opału Wrocław to miejsce, w którym można znaleźć wysokiej jakości opał, dlatego warto zapoznać się ze szczegółową ofertą tego obiektu, która dostępna jest na stronie http://www.drewnokominkowe.wroclaw.pl/

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *