Czym jest kapsulotomia?

Wzrok to najważniejszy zmysł, bez którego człowiek nie może normalnie funkcjonować. Właśnie z tego względu należy się o niego bardziej troszczyć i zapobiegać rozwojowi chorób oczu. Między innymi z tej przyczyny wykonywana jest kapsulotomia.

Kapsulotomia definicja

Przez kapsulotomię należy rozumieć zabieg usuwania wtórnej zaćmy. Polega on na tym, że laserem wypala się mały otwór w torebce tylnej oka. Ma to skutkować tym, że światłu będzie łatwiej przenikać do soczewki, przez co poprawi się jakość i ostrość widzenia. Kapsulotomia przeprowadzana jest nie tylko u osób z zaćmą.

Stosuje się ją także u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi typu choroba dwubiegunowa afektywna czy zespół depresyjno- maniakalny. Przy czym u nich neutralizuje się połączenia czołowo- wzgórzowe przy pomocy lasera i termoelektrod.

Jak wygląda przygotowane do zabiegu kapsulotomii?

Po pierwsze lekarz sprawdza poziom ostrości widzenia u chorego. Po drugie mierzy mu wysokość ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jeżeli jest ono dobre, następuje druga faza przygotowań. Choremu najpierw podaje się krople do oczu znieczulające, a następnie rozszerzające źrenice.

Po ich aplikacji lekarz zaczyna zabieg właściwy. Polega on na zrobieniu niewielkiego otworu w torebce soczewki oka przy pomocy lasera. Co ważne, pacjent w trakcie trwania operacji nie może ruszać gałką oczną ani nawet głową. Najmniejszy ruch mógłby spowodować nieodwracalne zmiany w oku.

Czego nie wolno pacjentowi po zabiegu?

Nie zaleca się prowadzenia pojazdów przez co najmniej 4 godziny. Rekonwalescent powinien także stosować przez tydzień krople znieczulające, gdyż jego oczu mogą boleć i być nadwrażliwe na światło. Dobrą praktyką jest noszenie okularów przeciwsłonecznych przez okres czterech tygodni.

Czy długo należy czekać na kapsulotomię?

W zasadzie to bardzo długo, gdyż jest wielu chętnych na ten zabieg. Zdarza się, że na NFZ na kapsulotomię trzeba czekać nawet dwa, trzy lata. Dlatego też część pacjentów decyduje się, wykonać go w gabinecie lekarskim prywatnie. Cena zabiegu waha się od 300 do 500 zł w zależności od miasta.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *