Dom szkieletowy posiada bardzo wiele zalet. Można tu wspomnieć o atrakcyjnej cenie budowy, krótkim czasie realizacji, czy możliwości pracy zimą. Jednak jednym z najważniejszych elementów, które będą miały znaczenie w czasie użytkowania domu są jego wysokie parametry energooszczędne. Jak wybudować dom energooszczędny na szkielecie stalowym?
Domy energooszczędne – od czego zacząć?
Konstrukcja budynku szkieletowego oparta jest na stalowych, ocynkowanych profilach, które przykryte są z dwóch stron płytami (płyty osb, mfp lub inne). Wnętrze wypełnione jest wełną lub pianą, dzięki temu można bez problemu uzyskać wysoki współczynnik ciepła.
Domy energooszczędne szkieletowe powstają na fundamentach betonowych bądź płytach żelbetowych. Bardzo ważne jest dobre wyizolowanie płyty żelbetowej, która dzięki temu będzie prawidłowo zabezpieczona przed wilgocią.
Kolejnym elementem jest odpowiednie ocieplenie ścian budynku. Budowa domów energooszczędnych polega na wykorzystaniu przegród, które są energooszczędne, a ściany dodatkowo wyłożone są izolacją.
Domy energooszczędne, które zostały wykonane przy zachowaniu właściwej izolacji cieplnej charakteryzują się współczynnikiem ciepła na poziomie U=0,10 dla ścian zewnętrznych i dachu. Dzięki temu można powiedzieć, że domy szkieletowe stalowe są nie tylko energooszczędne, ale zmierzają do budownictwa pasywnego.
Czas na finał
Trzeba pamiętać, że okna są jednym z najbardziej newralgicznych punktów, gdy mówimy o stratach ciepła w domu. Warto zadbać o to i zamiast okien o typowych parametrach zainwestować w okna energooszczędne, które są dużo korzystniejsze w użytkowaniu.
Budowa domów energooszczędnych to również zamontowanie odpowiednich systemów grzewczych oraz wentylacyjnych. Na tym etapie prac dom wyposażany jest w system LWZ wraz z rekuperatorem, pompę ciepła czy system fotowoltaiki.
Budowa domów opartych na szkielecie stalowym staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Nadal jesteśmy przywiązani do tradycyjnego budownictwa opartego na systemie murowanym, ale coraz więcej osób zaczyna dostrzegać zalety domów energooszczędnych, jakimi mogą być budynki szkieletowe.