Rehabilitacja neurologiczna – wszystko, co musisz wiedzieć

Rehabilitacja neurologiczna bardzo często stosowana jest w ciężkich chorobach układu nerwowego. Jest to jeden z najbardziej rozwijających się działów rehabilitacji medycznej.

Dla kogo taka rehabilitacja?

Najważniejszym celem przeprowadzonej rehabilitacji neurologicznej jest to, aby przywróciła ona wszystkie utracone funkcje osobie chorej. Jeżeli przywrócenie funkcji nie jest możliwe, taka rehabilitacja pozytywnie wpłynie na podtrzymanie takich funkcji, które zostały utracone. Wykonywane ćwiczenia podczas rehabilitacji zdecydowanie są w stanie poprawić wzorce ruchowe osobie chorej. Rehabilitacja neurologiczna bardzo często stosowana jest dla pacjentów, którzy mają problemy neurologiczne, takie jak na przykład: udar, udar mózgu, migrenowe bóle głowy, choroba Parkinsona lub Alzheimera. Postępy w chorobie można uzyskać tylko wtedy, kiedy rehabilitacja prowadzona jest przez doświadczony zespół rehabilitacyjny. W skład takiego zespołu powinien wchodzić: lekarz specjalista, fizjoterapeuta, psycholog, logopeda, diabetolog, okulista.

Zalety rehabilitacji neurologicznej

W rehabilitacji neurologicznej chodzi o to, aby osoba chora znacznie poprawiła swój stan. W tym przypadku bardzo często stosowane są ćwiczenia fizyczne, w których wykorzystuje się różne metody tradycyjne. Takie metody dobierane są indywidualnie. U pacjentów, którzy nie mogą chodzić bardzo ważne jest to, aby fizjoterapeuta zadbał o ćwiczenia kończyn dolnych. Mają bowiem one ogromne znaczenie w profilaktyce żylnej. Usamodzielnienie takiego pacjenta uznaje się za ogromny sukces. Podczas rehabilitacji bardzo ważne są również ćwiczenia manipulacyjne, które mają na celu poprawienie samodzielności danego pacjenta. Zadaniem terapii jest poprawienie życia codziennego pacjenta. Osoba chora uczy się również jak samodzielnie przyjmować leki, a także jak korzystać z aktywności fizycznych.

Rehabilitacja neurologiczna nie pozwala na całkowite wyleczenie chorego, aczkolwiek znacznie poprawia jego jakość życia codziennego, a także zwalnia przebieg choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fifteen − 12 =