Pierwszy raz ze wspinaczką – co musisz wiedzieć?

Każdy miłośnik gór prędzej czy później znudzi się chodzeniem po szlakach i zamarzy o mniej lub bardziej zaawansowanej wspinaczce górskiej. O tym, że wymagane do tego jest żelazne zdrowie, doświadczenie i odwaga, wie każdy. W końcu w góry w większości przypadków nie wyruszają przypadkowe osoby. Mało kto jednak z nich wie, z czego powinna składać się taka wspinaczkowa wyprawka. Co tak na prawdę powinno się kupić do pierwszej wspinaczki i o czym warto jest pamiętać?

Buty to podstawa

Pierwszym i najważniejszym zakupem przed wyjściem w góry i rozpoczęciem przygody ze wspinaczką jest wyposażenie się w porządne, ale to na prawdę porządne buty. Żadne tanie i seryjnie produkowane niby górskie buty. Od tego obuwia może zależeć życie, więc warto jest wydać na nie nawet kwotę trzy cyfrowa, aby bezpieczeństwo to było zapewniane w maksymalnym zakresie.

Wybierając odpowiednie buty należy pamiętać, aby były one bardzo wygodne i zapewniały maksymalny komfort podczas ich noszenia, ale także by posiadały specjalne udogodnienia, które powinny znajdować się na pełnoprawnych górskich butach, czyli np. zapięcia do raków, których to zapięć próżno szukać w tanich i dostępnych w marketach butach.

Nie ma wspinaczki bez?

Oczywiście bez uprzęży. Sprzęt wspinaczkowy może mieć wiele oblicz, jednak to właśnie uprzęż jest jej podstawą, sercem, kręgosłupem i kluczem do wszystkiego.

Wybór odpowiedniej uprzęży nie jest jednak łatwym zadaniem. Na rynku dostępnych jest na prawdę wiele modeli i dla początkującego wybranie z pomiędzy nich tego jedynego, który będzie z nimi na największych i najtrudniejszych szczytach nie jest zadaniem na jedno wyjście na zakupy.
Uprząż powinna być przede wszystkim wygodna. Aby było to możliwe nie może mieć tylko odpowiedniego rozmiaru, ale również powinna posiadać odpowiednią regulację.

Dodatkowo na uprzęży będzie wisiało momentami nasze całe życie. Warto zatem zwracać uwagę na jej oznaczenia, czy producent testował ją w odpowiednich warunkach, czy posiada certyfikaty autentyczności itd. Brak takich oznaczeń na uprzęży nie będzie dawał gwarancji jej bezpieczeństwa, a to w końcu jest najważniejsze podczas wspinaczki.

Ratwork.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + 19 =