Jakie drewno do kominka sprawdzi się najlepiej?

Posiadanie kominka w domu ma wiele zalet. Nie tylko dostarcza on ciepła, ale również wygląda bardzo estetycznie, nadając wnętrzu ogromnej przytulności, co ma szczególnie zbawienny wpływ na ludzkie samopoczucie w czasie zimy.

Dlaczego dobór odpowiedniego drewna do kominka jest tak ważny?

Niestety zbyt wielu użytkowników kominków zapomina o tym, że nie każde drewno będzie odpowiednie do zastosowania w kominkach. Drewno do kominka przede wszystkim powinno być bardzo starannie wyselekcjonowane, przede wszystkim pod względem gatunkowym, energetycznym oraz wilgotnościowym. Jako drewno kominkowe nie powinny być stosowane iglaste odmiany drzew (tu na przeszkodzie staje przede wszystkim bardzo duża zawartość żywicy). Poza tym, że kominkowe drewno nie powinno zawierać w sobie żywicy (w żadnej ilości, bowiem pod wpływem wysokich temperatur zaczyna ona strzelać oraz wydziela gęstą i pelą substancje, którą później bardzo ciężko będzie usunąć z wnętrza kominka) powinno również:

  • być twarde,
  • gęste,
  • pozbawione wilgoci,
  • posiadać jak najmniejszą ilość kory.

Jakie drewno w kominku sprawdzi się najlepiej?

Z doświadczeń wieloletnich użytkowników kominków dość jasno wynika, że najlepsze drewno kominkowe to grab. Równie dobrze sprawdzą się także odmiany takie jak buk, dąb czy jesion. Czasem można spotkać się również z opiniami, że doskonałym drewnem do palenia, ze względu na swoje estetyczne walory oraz znikomą ilość kory jest brzoza. W kominkach można palić także gatunkami drewna takimi jak olcha, lipa, topola, wierzba czy kasztanowiec. W tym przypadku należy jedno przede wszystkim mieć na uwadze, że są to gatunki niskokaloryczne, a co za tym idzie, aby stosowanie ich w kominku przynosiło oczekiwane rezultaty, takie drewno musi być użyte w znacznie większej ilości niż np. grab (a to oczywiście nie jest bez znaczenia dla ponoszonych kosztów ogrzewania, gdyż większa ilość drewna, co jest oczywiste generuje większe koszty). W przypadku kominków najbardziej kalorycznym drewnem opałowym będzie wspomniany już grab, więc to właśnie ten gatunek najlepiej sprawdzi się w roli drewna kominkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fourteen + eleven =