Ceny prądu rosną – odzyskuj energię!

Niestety z roku na rok ceny prądu i ogrzewania rosną, dlatego zarówno technolodzy, konstruktorzy, ekolodzy jak i normalni ludzie starają znaleźć jakieś skuteczne metody odzyskiwania energii i ponownego jej przetwarzania, by zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie powstrzymać postępującą degradację środowiska. Odzysk energii może odbywać się na różne sposoby.

Korzystanie ze źródeł energii odnawialnej nadal nie jest na tyle popularne w naszym kraju, by było powszechną praktyką, dlatego trzeba zainteresować się realnymi rozwiązaniami. Otóż okazuje się, że duże ilości energii można odzyskać z ciepła wytwarzanego przez systemy klimatyzacyjne, wentylacyjne i grzewcze, które obecnie znajdują się przecież w każdym budynku.

Podczas ich pracy ogrzane powietrze jest wydalane bezpowrotnie na zewnątrz budynku, nie przynosząc żadnych korzyści, a wprost przeciwnie – wpływa to negatywnie na środowisko. Nadmierna emisja ciepła prowadzi do uszkodzenia warstwy ozonu chroniącej naszą planetę. Aby temu zapobiec oraz aby jednocześnie odzyskać energię cieplną wytwarzaną przez urządzenia klimatyzacyjne, należało opracować nowoczesne technologie pobierania ciepła i przetwarzania go w nowe źródło zasilania.

Inżynierowie opracowali kilka takich rozwiązań, projektując specjalne wymienniki ciepła i rekuperatory. Popularne jest stosowanie chillerów absorpcyjnych i adsorpcyjnych, które mogą pobierać ciepło z różnych źródeł i przetwarzać je na energię. Klimatyzacja wytwarza bardzo dużo ciepłego powietrza, co powinno być bez wątpienia wykorzystane. W dużych systemach jest to nawet obowiązkowe, co określają przepisy prawa, które rozwijają się w stronę energooszczędności. Ale nawet sceptyków ekologii powinny zainteresować korzyści finansowe, jakie płyną z odzyskiwania energii cieplnej z klimatyzacji.

Możemy zaoszczędzić dużo pieniędzy, kiedy ciepło przez nas wytwarzane będzie zasilało inne urządzenia, albo podgrzewało wodę sanitarną. Odzyskiwanie energii jest więc zarówno ekologiczne jak i po prostu opłacalne.